Obama Sisi ile görüştü

ABD Başkanı Obama, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında da hedef aldığı, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüştü.

26.09.2014 - 07:36

Obama Sisi ile görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, New York'ta devam eden BM Genel Kurulu 69'uncu dönem genel görüşmeleri sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü.

Obama, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "ABD-Mısır ilişkisi, çok uzun zamandır güvenlik politikamızın ve Ortadoğu'daki politikamızın önemli bir köşe taşı oldu" dedi.

Obama, Sisi ile İsrail-Filistin meselesi, Gazze'deki durum, Libya, IŞİD, Irak ve Suriye gibi konularda ilk kez yüz yüze görüşme imkanı bulduğuna işaret etti.

Görüşmeyle ilgili bilgi veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, iki liderin askeri istihbarat ve terörle mücadele dahil olmak üzere bir dizi konuda işbirliğini artırma üzerinde mutabık kaldığını dile getirdi. Rhodes, görüşmede Obama'nın Mısır'ın ekonomik reform ajandasına destek sözü verdiğini kaydetti.

Görüşmede Obama'nın, Mısır'ın siyasi yönelimine dair devam eden endişelerini ve demokratik reformların takip edilmesi ihtiyacını dile getirdiğini, bu konularda iki liderin "açık sözlü" bir görüşme yaptığını söyleyen Rhodes, Obama'nın ifade özgürlüğü ve adil yargılanma haklarının önemine işaret etmenin yanı sıra tutuklu gazeteciler dahil Mısır'daki insan haklarının durumuna dair endişelerini vurguladığını belirtti.

Obama'nın görüşmede, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğini söylediği bildirildi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, genel kurula Mısır Cumhurbaşkanı olarak katılan Abdülfettah el Sisi'yi eleştirerek, "Mısır'da halkın oylarıyla seçilmiş iktidar darbeyle indirilirken Birleşmiş Milletler'de ülkeler bunu izliyor ve darbeyi yapan meşrulaştırılıyor. Birleşmiş Milletler doğruyu savunma konusunda çok daha cesur olmalıdır" demişti.

Bu açıklamalara Kahire'den sert kınama gelmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...