Obama Suriye’de askeri çözüm istemiyor

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye krizi konusunda sürpriz bir çıkış yaptı ve askeri müdahale olmadan çözümü işaret etti. Ancak aynı saatlerde ABD Şam büyükelçiliğini kapatma kararı aldı. İngiltere de istişareler için Şam büyükelçisini geri çağırdı.

06.02.2012 - 11:04

Obama Suriye’de askeri çözüm istemiyor

ABD, BM'deki oylamanın ardından Suriye konusunda tavrını değiştirmedi. Askeri operasyon sinyali olarak değerlendirilebilecek bir adım attı ve Şam Büyükelçiliği'ni kapatma kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland yaptığı yazılı açıklamada, Ford'un halen "Suriye ve halkının" elçisi olduğunu, Ford'un, Suriye muhalefetiyle temasını devam ettirerek ve Suriye halkının barışçı siyasi geçiş arayışını destekleyerek bu ülkeyle ilgili çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen ay, Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetiminin elçiliğin güvenliğini artırmaması halinde elçiliğini kapatacağı uyarısında bulunmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama ise bu girişimden farklı bir açıklama yaptı. Amerikan NBC televizyonuna demeç veren Başkan Obama, yaptırımlarla Suriye'yi baskı altına alarak geçiş hükümeti kurulması için çaba harcayacaklarını vurguladı. Obama, askeri müdahale olmadan bir çözüm ihtimali bulunduğnu da belirtti.

YENİ YAPTIRIMLAR
Bu arada ABD yönetimi, İran'a yönelik yeni yaptırımlar açıkladı.

Başkan Obama, konuyla ilgili Kongre'ye gönderdiği başkanlık emrinde, İran Merkez Bankası da dahil olmak üzere, İran'a yönelik yeni yaptırımlar getirdiklerini kaydetti.

İran Merkez Bankası ve diğer İran bankaların ''aldatıcı uygulamaları'' ve İran'ın eylemlerinin uluslararası finansal sistemine ''kabul edilemez risk'' oluşturduğu gerekçesiyle ek yaptırım kararı aldıklarını belirten Obama, bu bankaların yaptırım uygulanan taraflara yönelik finansal işlemleri örtbas etmeye çalıştığını ve İran'ın kara parayla mücadelede eksiklikleri bulunduğunu da kaydetti.

Obama, İran hükümetinin politika ve eylemlerinin ABD'nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisini tehdit ettiğini bildirdi.

İNGİLTERE DE ELÇİSİNİ ÇAĞIRDI
Öte yandan İngiltere de Suriye'de tüm uyarılara rağmen devam eden şiddet olaylarını ve ülkedeki durumu görüşmek üzere Şam büyükelçisini çağırdığını duyurdu.

HUMUS’TA KAN DURMUYOR: 50 ÖLÜ
Suriye’nin Humus kentinde, cuma günü 300’den fazla muhalifin hayatını kaybettiği operasyon sonrası çatışmalar devam ediyor. Ülkede ordunun bugün de Humus kentini vurmayı sürdürdüğü ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü.

Arap medyasına konuşan Suriyeli muhalifler, ordu birliklerinin roketlerle Humus'un beş bölgesini hedef aldığını ileri sürdü. Vurulan hedeflerin arasında bir de hastanenin olduğu iddia edildi. Muhalifler, Humus'ta, sabaha karşı başlayan saldırılarda 30 binanın zarar gördüğünü, beş binanın ise yıkıldığını iddia etti. Muhalifler, bu saldırının Humus'a yönelik şimdiye kadar yapılan en şiddetli saldırı olduğunu da belirtti.

Suriyeli muhalifler, ordunun iki gün önce Halidiye bölgesinde düzenlediği şiddetli operasyonlarda 300'den fazla kişinin öldüğünü aktarmış, Suriye yönetimi ise bunu reddederek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin oturumu öncesinde uluslararası kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığını açıklamışlardı.

Bu arada Suriye ordusundan kaçanlar 'Yüksek Devrim Konseyi' adında yeni bir konsey oluşturdu. Yeni oluşumun Özgür Suriye Ordusunun yerini alacağı ve liderliğini de Türkiye'ye kaçan en yüksek rütbeli asker sıfatıyla General Mustafa Ahmed El Şeyh'in yapacağı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...