Obama Suriye’ye baskıyı artırma sözü verdi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama, Suriye üzerindeki baskıyı artıracağına dair söz verdi.

Haberler 25.02.2012 - 10:59

Obama Suriye’ye baskıyı artırma sözü verdi

ABD Başkanı Barack Obama, ABD ve müttefiklerinin Suriye'de masum insanların katledilmesini önlemek için elindeki tüm araçları kullanacağını söyledi. Obama, uluslararası toplumun biraraya gelip, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a değişim zamanının geldiği yönünde net mesaj göndermesinin bir zorunluluk olduğunu da sözlerine ekledi.

Suriye'deki ölümlere seyirci kalamayacaklarını belirten Obama, Tunus'ta düzenlenen ‘Suriye'nin Dostları’ toplantısındaki gelişmelerin cesaret verici olduğunu belirtti.

SURİYE'DEKİ KÜRTLERE ÖZERKLİK SÖZÜ
Dün Tunus'ta yapılan 'Suriye'nin Dostları' toplantısında da Suriye konusunda kritik kararlar alındı. Esad sonrası ara yönetim için ulusal bir konsey kurulmasına karar verilirken Katar, Suriye'ye Arap barış gücü gönderilmesini ve ülkede insani yardım kolidoru oluşturulmasını önerdi.

Suriye'nin en büyük azınlığını oluşturan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler. (Grafiği büyütmek için tıklayın) Suriye'nin en büyük azınlığını oluşturan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler. (Grafiği büyütmek için tıklayın)

Toplantının sonucunda en çok dikkat çeken konulardan biri de Suriyeli muhaliflerin Esad sonrası dönemde Kürtlere özerklik vereceğini duyurması oldu. Suriye lideri Beşşar Esad'ın muhalifi Suriye Ulusal Konseyi'nin Başkanı Burhan Galyun, Esad rejimi sonrası dönemde Kürtlerin kendi iç işlerini yönetebileceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...