Obama üç maymunu oynuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'de resmi ziyarette bulunduğu bir sırada Başkan Barack Obama, iç siyasette zor günler yaşıyor. ABD'de iç siyaset "telekulak" ve "Çay Partisi"nin hedef alındığı iki skandalla sarsıldı. Obama, söz konusu kararların bilgisi dışında alındığını belirterek, "Haberim yoktu" dedi.

Haberler 15.05.2013 - 11:42

Obama üç maymunu oynuyor

Amerikan İç Gelir İdaresi'nin (IRS) Çay Partisi hareketi dahil muhafazakar bazı grupları hedef alarak, vergi muafiyetinden yararlandırmadığı ortaya çıktı.

ABD Başkanı Barack Obama, Çay Partisi ve bazı muhafazakar grupların, İç Gelir İdaresi tarafından ayrımcılığa uğradığını geçtiğimiz Cuma günü öğrendiğini açıkladı.

Çay Partisi hareketi ve bazı muhafazakar grupların hedef alınmasını "hoş görülemez" ve "affedilemez" bir durum olarak nitelendiren ABD Başkanı Barack Obama, "Eğer IRS çalışanları, haberlerde belirtildiği gibi bilinçli bir şekilde muhafazakar grupları mağdur etmişse, bu hoşgörülemez ve affedilemez. Bu skandal vatandaşın devlete olan güvenini zedelemiştir" dedi.

Sağcı gruplarca yapılan şikayetlerin ardından yapılan bir soruşturmada, vergi muafiyetine karar veren iç gelir idaresinin, bu kararları adil ve tarafsız bir şekilde uygulayamadığı sonucuna varılmıştı.

ABD Kongresi, Cumhuriyetçilerin girişimiyle Obama yönetiminin görevi kötüye kullandığı iddialarıyla ilgili olarak da bir soruşturma başlattı.

FBI'DAN İNCELEME
Amerikan Adalet Bakanlığı da, Federal Soruşturma Bürosu FBI'a, İç Gelir İdaresi'nin 2012 başkanlık seçimi öncesindeki faaliyetleri ile ilgili bir inceleme yapması talimatı verdi.

ABD yasalarında yapılan bir değişiklikle, siyasi faaliyetlerde bulunan ancak başlıca amaçları bu olmayan gruplara vergiden muafiyet hakkı tanınmıştı.

'TELEKULAK' SKANDALI
ABD Adalet Bakanlığı'nın 2012 yılında 2 ay boyunca uluslararası haber ajansı AP'nin telefonlarını dinleme skandalı da tartışılmaya devam ediyor. "Telekulak" skandalıyla ilgili Beyaz Saray ve ABD Adalet Bakanı Eric Holder'den açıklama geldi.

'BİZİM BİLGİMİZ DAHİLİNDE DEĞİL'
Beyaz Saray, Adalet Bakanlığı'nın AP gazetecilerine ve bürolarına ait 20 telefon hattını dinlemesinin kendi bilgileri dahilinde gerçekleşmediğini duyurdu.

Adalet Bakanı Eric Holder, "telekulak" skandalını savundu. Adalet Bakanı Eric Holder, "telekulak" skandalını savundu.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, "Adalet Bakanlığı'nın AP'nin telefonlarını dinlediği yönündeki bilgimiz, basında yer alan haberlerle sınırlı. Bir soruşturma çerçevesinde alınan dinleme kararı, bizim dışımızda, Adalet Bakanlığı tarafından bağımsız bir şekilde alınmıştır" dedi.

Olayı değerlendiren Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Başkan Barack Obama’nın gazetecilerin araştırmacı haberleri özgürce izleme haklarına destek vermekle birlikte, “gizli bilgilerin sızmasını önleme” gereksinimi gördüğünü de belirtti.

HOLDER KARARI SAVUNDU
ABD Adalet Bakanı Eric Holder ise, Associated Press (AP) haber ajansına ait telefon görüşmelerinin gizlice kaydedilmesi ve dinlenmesini savundu. Holder, “ulusal güvenliği ilgilendiren ciddi bir sızıntıyla ilgili” bir soruşturma çerçevesinde bu kararın alındığını söyledi.

HOLDER'A İSTİFA ÇAĞRISI
Adalet Bakanlığı'nın AP'nin telefon kayıtlarını kaydetmesine ve dinlemesine siyasetçilerden de sert tepki geldi.

Cumhuriyetçi Parti'den Reince Priebus, Holder'ı ABD Anayasası'nın basın özgürlüğünü garanti altına alan ilk maddesini ihlal etmekle suçlayarak istifaya çağırdı.

Senato'nun Adalet Komitesi Başkanı Senatör Patrick Leahy de iddialardan dolayı büyük rahatsızlık duyduğunu ve hükümetin konu ile ilgili bir an önce açıklama yapması gerektiğini söyledi.

YEMEN'DE CIA OPERASYONU
AP, 7 Mayıs 2012'de terör örgütü El Kaide'nin Yemen'deki kolunun ABD'ye gidecek bir yolcu uçağına bomba yerleştirmeyi planladığı ve bu planın son anda önlendiğini yazdı. AP'nin haberinde, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nin (CIA) Yemen'deki bir operasyonu konusunda da detaylı bilgiler verildi.

Sayfa Yükleniyor...