Obama ve Medvedev tarihi imzayı attı

ABD ve Rusya liderleri nükleer silahların azaltılması anlaşmasını Prag'da imzaladı.

Haberler - NTV Haber 08.04.2010 - 11:38

Obama ve Medvedev tarihi imzayı attı

ABD ile Rusya arasındaki nükleer silahların azaltılması anlaşması, bugün Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da imzalandı.

Anlaşmayı Prag Şatosu'nda imzalayan Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev törenden sonra konuşma da yaptı.

Barack Obama konuşmasında, "Medvedev'e teşekkür etmek istiyorum. Onun çabaları olmasa bugün burada olmamazdık. Soğuk Savaş sonrasında da silahların yayılmasını engellemek gerekiyor. Bugün ABD ve Rusya için yepyeni bir süreç başlıyor. Biz sorumlu küresel liderliğin peşindeyiz. Ellerinde nükleer silah olmayan ülkeler hiçbir şekilde bizim elimizdeki nükleer silahlardan tehdit altında hissetmemeliler. Çok hayati bir bölgede olumsuz etkisi olacak şekilde silah geliştirenleri hoş karşılamayacağımızı da belirtmek istiyorum" dedi.

Medvedev de antibalistik füze kapasiteleri artmadığı sürece yeni anlaşmanın uygulanabilir olacağını belirtti. Anlaşmanın tatminkar olduğunu ifade eden Medvedev, "Elde ettiğimiz sonuç iyi" dedi. Medvedev, ABD'nin füze kalkanı planıyla ilgili olarak da "uzlaşmaya varacakları konusunda iyimser olduğunu" kaydetti.

Anlaşma, onaylanmasından sonra 10 yıl geçerli olacak.Çek Devlet Başkanlığı Sarayında düzenlenen törenle iki devlet başkanı tarafından imzalanan anlaşmanın, yürürlüğe girmesi için, Rusya parlamentosu ve ABD senatosu tarafından onaylanması gerekiyor.

Anlaşmayla iki ülke, stratejik nükleer silah başlıklarını üçte birlik, nükleer başlık taşıyan füze, denizaltı ve bombardıman uçaklarının sayısını ise yüzde elliden fazla azaltmayı kabul etti.

Yeni anlaşma, iki ülkenin gelecek 7 yıl içinde sahip olabilecekleri nükleer başlık sayısını 1550'ye indirdi.

Anlaşma, dünyadaki nükleer silahların yüzde 90'ından fazlasına sahip olan ABD ve Rusya'nın, nükleer silahsızlanma konusunda ciddi olduğunu göstermeyi de amaçlıyor.

Prag’da imzalanacak anlaşma, kısaca "START" olarak bilinen 1991 tarihli Stratejik Silah İndirimi Anlaşması'nın yerini alacak.

Sayfa Yükleniyor...