ABD Başkanı Barack Obama, AB liderlerine AB'ye Türkiye'nin üye olarak alınması çağrısında bulundu.

AB dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bulunan Obama, Türkiye'nin AB'ye alınmasının İslam dünyasına olumlu bir sinyal olacağını belirtti.

Barack Obama, öğleden sonra, AB dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin evsahipliğinde yapılan bir zirvede, Avrupalı liderle biraraya geldi. Bu zirvede küresel ekonomik kriz, küresel ısınma, enerji güvenliğiyle nükleer silah konuları tartışıldı. ABD başkanı Türkiye'nin AB'ye alınması çağrısını da burada yaptı.

Obama 27 AB ülkesi liderine seslendiği konuşmasındai "Batı, İslam dünyası ile daha yakın başlar ve daha fazla işbirliği için çalışmalı. Türkiye'yi AB'ye almak bu çabaların önemli bir işareti olacaktır." dedi.

SARKOZY: BU ABD DEĞİL, AB'NİN İŞİ
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Obama'nın Türkiye'ye destek veren sözlerine, Fransız televizyonunda katıldığı bir programda tepki gösterdi. "Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusu birliğin işidir, ABD'nin değil" dedi.

"Başkan Obama ile el ele çalışıyoruz" diyen Sarkozy, ancak Türkiye'nin A perspektifi konusunun AB'nin işi olduğunu söyledi. Sarkozy, Türkiye'nin "büyük bir ülke" olduğunu söylemekle birlikte, AB üyeliğine karşı olduğunu ve karşı olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Fransa Cumhurbaşkanı, AB üyesi ülkelerin büyük çoğunluğunun da Türkiye konusunda Fransa gibi düşündüklerini savundu.

BARROSO'DAN DA DESTEK GELDİ
Sarkozy'den sonra açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise, Obama'nın sözlerine destek verdi.

Prag'da gerçekleşen zirveden sonra, "Başkan Obama'nın bu konudaki görüşlerine katılıyorum. diyen Barroso, "Türkiye ile üyelik için müzakere sürecini başlattık" diye konuştu.

Bugün erken saatlerde Strasbourg'tan Çek Cumhuriyeti'ne geçen Amerikan Başkanı Obama, Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ile biraraya geldi.

KÜRESEL ISINMA İLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ
Görüşme sonrasında ise, Çek halkına hitap eden Obama,önemli mesajlar verdi. Amerikan başkanı, ülkesinin, nükleer silahların olmadığı bir dünya kurmak için somut adımlar atacağını söyledi.

Obama, bugün füze fırlatan Kuzey Kore'nin kuralları ihlal ettiğini ve tavrını değiştirmeye zorlanması gerektiğini vurguladı. Obama, İran tehdidinin sürmesi halinde de füze savunma sistemini geliştirmeyi sürdüreceklerini belirtti.

Amerikan Başkanı ayrıca, küresel ısınma ile mücadele öncü rol üstlenmeye hazır olduklarını da açıkladı.