Cumhuriyetçiler "Obamacare" iptal için Obama'ya başvurdu

ABD'de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen sağlık reformunu yürürlükten kaldıran bir yasayı onaylayarak Beyaz Saray'a gönderdi. Obama ilgili yasayı veto edeceğini açıklamıştı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 07.01.2016 - 11:04

Cumhuriyetçiler "Obamacare" iptal için Obama'ya başvurdu

Geçtiğimiz ay Senato'dan geçen ve aile planlaması için federal bütçeden pay ayrılmasını da engelleyen yasa, ABD Temsilciler Meclisi'nde 181 ret oyuna karşın 240 oyla kabul edildi.

Temsilciler Meclisi sözcüsü Paul Ryan alternatif bir sağlık yasasının hazırlanması için gerekli çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Meclis'teki Cumhuriyetçiler bölgelerindeki vatandaşların sağlık reformu yasasının yüksek maliyetinden şikayet ettiklerini belirtti.

Partililerinden farklı düşünen Temsilciler Meclisi'nde komite başkanı olan Cumhuriyetçi Ben Ray Lujan ise bu yasa teklifinin 2016'da başkanlık seçimine girecek Cumhuriyetçi Parti'nin potansiyel oy alanlarına zarar vereceğini savundu.

Lujan, "Bu yasa ile hem milyonlarca Amerikan vatandaşının sağlığını tehlikeye atıyor hem de Cumhuriyetçilerin kadınlar, Latin kökenli vatandaşlar ve diğer önemli toplumsal kesimlerle dayanışmasına zarar veriyoruz" dedi.

Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Sylvia Burwell de halkın 2016 yılı sağlık sigortası için "beklenmedik düzeyde" başvuru yaptığına dikkati çekerek, "Amerikan halkı, Washington yönetiminden sağlık sigortasına daha fazla
ulaşabilmek için mesafe kat etmesini bekliyor. Ancak bugün Temsilciler Meclisi'nde alınan karar, halkın bu talebinin tersine atılmış bir adım oldu" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçilerden sağlık reformuyla ilgili gelecek her türlü yasayı veto edeceğini daha önce açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...