Obama'dan bayram mesajı

ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, Müslümanların Kurban Bayramı'nı ve Hac görevini kutladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.10.2014 - 09:58

Obama'dan bayram mesajı

Yazılı açıklamada, "Michelle ve kendisinin, ABD ve dünya genelindeki Müslümanların Kurban Bayramı'nı ve Hac vazifesini yerine getirenleri kutladığı" belirtildi.

Başkan Obama, "Müslüman komşularımız ve dostlarımız Kurban Bayramı kutlamaları için bir araya gelirken, Müslüman Amerikalılar da dünyanın en büyük ve en fazla çeşitliliği içinde barındıran toplanmalarından birine katılan milyonlarca hacı adayı arasında yer almakta" ifadesini kullandı.

Hac görevinin, Sünni ya da Şii olsun dünyanın dörtbir tarafından Müslümanları bir araya getirdiğine işaret eden Obama, "Hac'cın, soy ya da mezhebe, ırk ya da dine, cinsiyet ya da yaşa bakmaksızın insanlık olarak herkesin eşit olduğunun bir hatırlatıcısı vazifesi gördüğünü" kaydetti.

Obama açıklamasında, Kurban Bayramı'nda Müslümanların, yoksullara yardım etme geleneğini devam ettirdiğini, açlık, hastalıklar, baskılar ve çatışmalar yüzünden acılar çekenlere yardım sağlamaya yönelik çabalara diğer dinlerin mensuplarıyla birlikte katıldığını belirterek, "Onların hizmetleri, semavi dinlerin ortak köklerinin ve toplumlarımızın haysiyet ve adalet duygusuyla ortak barış içerisinde nasıl biraraya gelebildiğinin güçlü bir örneğini oluşturmakta" ifadesine yer verdi.

Amerikan halkı adına en sıcak tebriklerini sunduklarını kaydeden Obama, "Hacılar ve dünya genelindeki tüm dinlerin mensuplarının barış dualarının duyulması ve kabul olmasını diliyorum. Bayramınız mübarek olsun" dedi.

Sayfa Yükleniyor...