ABD Başkanı Barack Obama, Batı Afrika'daki Ebola salgını, IŞİD tehdidi, Ukrayna'daki kriz ve BM Genel Kurulu toplantılarının hazırlıklarıyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, görüşmede Obama ve Ban, IŞİD'in yarattığı tehdide karşı koymak için geniş bir

koalisyonun oluşturulması ve Irak'ta tehdit altındaki sivillere insani yardımların sürdürülmesi gereği üzerinde konuştu.

İki lider, Batı Afrika'daki Ebola salgınını kontrol altına almak için daha fazla uluslararası yardıma duyulan ihtiyacı ele aldı.

Görüşmede Obama Ban'a, salgınla küresel mücadeleyi koordine etme yönünde BM'de atılan son adımlardan dolayı teşekkür etti ve salgının kontrol altına alınması için ABD'nin ilave yardımlar sağlayacağının sözünü verdi.

Ukrayna'nın doğusundaki ateşkes üzerinde etkin denetimin taşıdığı önemi de ele alan Obama ve Ban ayrıca, BM Genel Sekreteri'nin İklim Zirvesi ve Obama'nın başkanlık edeceği, yabancı terörist savaşçılarla ilgili BM Güvenlik Konseyi oturumu da dahil olmak üzere yaklaşan BM Genel Kurulu toplantılarının hedeflerini gözden geçirdi.