Obama "eğit-donat"a niçin evet dediğini açıkladı

Pentagon'un vazgeçtiğini açıkladığı "eğit-donat" programı hakkında konuşan ABD Başkanı Barack Obama, "Programla ilgili başından beri şüphelerim bulunuyordu" dedi.

Anadolu Ajansı 12.10.2015 - 10:00

Obama "eğit-donat"a niçin evet dediğini açıkladı

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan CBS televizyonundaki "60 dakika" programında yöneltilen soruları yanıtladı.

Esad rejimine karşı Suriyeli ılımlı muhalifleri eğitmeyi ve silahlandırmayı hedefleyen "eğit-donat" programı hakkındaki soruya cevaplayan Obama, "Suriye içinde etkili bir şekilde böyle bir 'vekil ordu' yaratabileceğimiz fikri hakkında başından beri şüphelerim vardı" dedi.

Obama, "Amacım IŞİD'le savaşmak isteyen ılımlı muhalefeti eğitip donatabilecek miyiz?' düşüncesini sınamaktı. Öğrendiğimiz ise şu oldu. Esad iktidarda kaldığı sürece bu kişileri IŞİD'e odaklandırmak oldukça zor" şeklinde konuştu.

"Madem şüpheleriniz vardı, neden eğit-donat programına devam ettiniz" şeklindeki soruyu yanıtlayan ABD Başkanı Obama, "Bizim için önemli olan tüm seçenekleri keşfettiğimizden emin olmaktı" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Obama, "Bundan sonra IŞİD ne olacak, onları kim ortadan kaldıracak" sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Milletler topluluğu zamanla onlardan kurtulacak ve biz de buna öncülük edeceğiz. Ancak Suriye içinde ve Irak'ın bazı bölümlerinde yerel halkın, yerel Sünni halkın bizimle ortaklık halinde çalışmadığı bir ortam bulunduğu sürece onlardan kurtulamayacağız."

"Suriye'de durum bu kadar hassasken ve bu kadar çok oyuncu varken elimizde sihirli değnek yok" diyen Barack Obama, önceliklerinin Amerikan halkını güvende tutmak ve ılımlı muhalefeti destekleyerek, Rusya ile İran'ı geçiş konusunda Esad'e baskı yapmaya ikna etmek olduğunu vurguladı.

"RUSYA'NIN AMACI GÜÇ GÖSTERİSİ DEĞİL"

Obama, Rusya'nın Suriye'de hava saldırılarına başlamasını değerlendirirken de Moskova yönetiminin bunu yapmasının asıl nedeninin "güç gösterisi" değil, "bugüne kadar ki stratejisinin işe yaramaması" olduğunu savundu.

"AYNI HATAYI YAPARSAK YAZIKLAR OLSUN BİZE"

Geçmişte ABD'nin Afganistan ve Irak gibi ülkelere asker göndermesini "hata" olarak nitelendiren Obama, güç göstermek için yine Suriye, Yemen, Libya gibi ülkelere asker gönderilmesi gerektiğini savunanların yanlış yolda olduğunu belirtti.

Barack Obama, "Bu yanlış bir strateji olur. Yine aynı hatayı yaparsak yazıklar olsun bize" şeklinde konuştu.

"CLINTON HATA YAPTI"

ABD Başkanı Obama, programda ayrıca, Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde elektronik posta yazışmalarını özel hesabından yapmasına ilişkin soruyu da yanıtladı.

Clinton'ın hata yaptığını söyleyen ve bunu kendisinin de kabul ettiğini hatırlatan Obama, bu durumun ülkenin güvenliği için tehdit oluşturmadığını öne sürdü.

"TRUMP REKLAM PEŞİNDE"

İşadamı Donald Trump'ın Cumhuriyetçi Parti'den 2016'da başkanlık yarışı için aday adayı olmasını da değerlendiren Barack Obama, Trump'ın başkan olamayacağını düşündüğünü açıkladı.

Obama, Trump için "reklam peşinde" diyerek, "Nasıl ilgi çekeceğini çok iyi biliyor. Kendisi tam bir klasik reality televizyon karakteri" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...