Kamboçya'da düzenlenecek ASEAN Zirvesi öncesi Tayland ve Myanmar'ı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, "Gazze saldırısı" ile ilgili Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile telefonda konuştuğunu belirtti.

Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre, Tayland'da konuşan Obama, "Topraklarına roket fırlatılan İsrail'in kendini savunma hakkı var" dedi.

İsrail'in Gazze'ye kara hareketı başlatmaması tavsiyesinde bulunan Obama, "Hamas" konusunda Erdoğan ve Mursi ile telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

Obama, Türkiye ve Mısır liderine şu mesajı verdiğini söyledi: "Filistin davasının liderliğini yapanlar, Gazze'deki şiddetin daha da derinleşmesinin, barışa hizmet etmeyeceğini ve "iki devlet"li çözümü daha uzak bir geleceğe erteleyeceğini, görmeliler."

Washington Post'un haberinde, ayrıca ABD'li bazı senatörlerin, Ortadoğu'daki kanlı çatışmanın sona ermesi için Türkiye ve Mısır'ın Hamas'a baskı yapmasını talep ettikleri belirtildi.

'MISIR'A YARDIMI KESELİM'
ABD'li senatör Lindsey Graham ise, Mısır konusunda daha ileri gitti. Graham, "Hamas'a baskı yapmayan" Mısır'a mali yardımın kesilmesini talep etti.

MEŞAL: SAVAŞI BAŞLATAN, SONA ERDİRMELİ
Mısır'da bulunan Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal de, "ateşkes"e karşı olmadıklarını ancak "İsrail'in saldırıları durdurması" dahil birçok taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

"Savaşı kim başlattıysa o sona erdirmeli" diyen Halid Meşal, "ateşkes" için ilk adımın İsrail'den gelmesi gerektiğini söyledi.

İSRAİL'DEN YALANLAMA
Meşal, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "ateşkes" talebinde bulunduğunu da ileri sürdü. Ancak Netanyahu'nun bürosundan yapılan açıklamada, bu iddia reddedildi.