ABD Başkanı Barack Obama, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

İlk kez görüşen iki lider, Oval Ofis'te yapılan görüşmenin ardından çıkışta kendilerini bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Obama, İsrailliler ile Filistinliler arasında barış yolunda ilerlemeler kaydedilebileceğine inandığını belirtirken, Abbas ise bu tür ilerlemelerin aciliyetine dikkati çekti ve ''süreçte zaman ana faktör'' ifadesini kullandı.

İsrail'den verdiği taahhütleri yerine getirmesini ve Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesini durdurmasını bir kez daha isteyen Obama, bir Filistin devletinin kurulmasından yana olduğunu bildirdi.

Obama, ''İki devletli çözüme inanıyorum. Tarafların, İsrail-Filistin anlaşmazlığına çözüm öneren uluslararası plan olan yol haritasında yerine getirmesi gereken yükümlülükleri var, buna yerleşim birimi inşasının durdurulması da dahil'' diye konuştu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile geçen hafta görüştüğünü de hatırlatan Obama, ''Yerleşim birimlerinin durdurulması konusunda kendisiyle çok açık konuşmuştum'' ifadesini kullandı.

Filistin lideri Mahmud Abbas ise, ABD Başkanı Barack Obama'ya barış sürecine işlerlik kazandırılmasına ilişkin bir belge sunduğunu açıkladı.

Abbas, Obama'ya sunduğu belgeyle ilgili olarak, ''bu belge yol haritası ya da Arap barış inisiyatifinden çıkma bir belge değil. Bu, iki planın uygulanması için mekanizmaların oluşturulmasına yönelik fikirleri içeriyor. Obama, bu belgeyi inceleyeceğine söz verdi'' dedi.

VERİLEN SÖZLERİN GERÇEK OLMASINI UMUYORUM
Obama ile ilk görüşme hakkında değerlendirmelerde de bulunan Abbas, ''ciddi ve samimiydi. Daimi olarak irtibatta kalma konusunda anlaşmaya vardık'' dedi.

Obama'nın başkanlığı döneminde bir Filistin devleti kurulması konusunda iyimser olup olmadığının sorulması üzerine de Abbas, ''verilen sözlerin gerçek olmasını umuyorum. İsrail engel koymazsa bunu hiçbir şey engellemez'' yanıtını verdi.

Abbas, ayrıca ABD'nin özel temsilcisi George Mitchell'ın 7 Haziran'da bölgeye yeni bir ziyarette bulunacağını duyurdu.