Obama'dan Irak'a 'cehennem' füzesi

ABD, terör örgütü El Kaide ile mücadeleye yardım için Irak'a 75 adet Hellfire (Cehennem ateşi) füzesi gönderdi. Obama yönetimi, önümüzdeki Mart ayında Bağdat'a 10 adet insansız hava aracı göndermeyi de kararlaştırdı.

Haberler 27.12.2013 - 08:11

Obama'dan Irak'a 'cehennem' füzesi

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre, ABD yönetimi, El Kaide ile mücadelede başarı sağlaması için Bağdat'a 75 adet Hellfire füzesi gönderdi.

Obama yönetiminin Irak'a gönderdiği füzelerin El Kaide'ye karşı ülkenin batısında ve Suriye sınırına yakın bölgede kullanılmaya başlandığı iddia edildi.

ABD yapımı MQ-9A Reaper insansız hava araçlarında da kullanılan Hellfire füzelerini Irak Hava Kuvvetleri şu anda envanterinde bulunan Cessna tipi savaş uçaklarında kullanıyor.

ABD yönetimi önümüzdeki Mart ayında Irak'a terörle mücadelede yardımcı olması için 10 adet insansız hava aracı da gönderecek. Irak Başbakanı Nuri el Maliki geçtiğimiz Kasım ayında Washington'u ziyaret etmişti. Obama, terörle mücadelede Maliki'ye destek sözü vermişti.

ABD birliklerinin Irak'tan çekilmesinden iki yıl sonra, Irak'ta şiddet olayları dinmedi. BM'ye göre, şiddet olayları bu yıl 2008'deki yıkıcı mezhep savaşları ile aynı düzeye ulaştı.

Fransız haber ajansı AFP'nin verilerine göre, yıl başından bu yana Irak'ta şiddet olaylarında 6 bin 650 kişi yaşamını yitirdi.

Sayfa Yükleniyor...