Obama'dan Irak'a sürpriz ziyaret

ABD Başkanı Türkiye'den sonra, sürpriz bir şekilde Irak'a geçti. Burada Amerikan askerlerine seslenen ve Irak Başbakanı El Maliki ile görüşen Obama, 2011 yılına kadar Irak'tan çekilme planlarına vurgular yaptı.

07.04.2009 - 16:54

Obama'dan Irak'a sürpriz ziyaret

ABD Başkanı Barack Obama'nın Avrupa gezisinin son durağının Türkiye olacağı söylenmişti. Ancak Obama, İstanbul'dan sürpriz bir şekilde Irak'a geçti.

Obama, Irak'ta Amerikan askerlerine seslendi ve ardından da Başbakan Nuri El Malilki ile görüştü.

Irak seyahati sırasında, aralık ayında yapılacak seçimlerden önce mevcut sorunları çözmede Iraklı liderleri cesaretlendirmenin ülkesi için önemli olduğunu, buraya gelişinin de buna yardımcı olabileceğini belirten Obama, ABD'nin, Afganistan'daki durumu iyileştirmeye çalışmak için çok zaman harcadığını kaydetti ve  Irak'ın da önemli olduğunu vurguladı.

"DEVİR ZAMANI GELDİ"
ABD Başkanı, Bağdat'aki Amerikalı askerleri ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Iraklıların ülkelerinde sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Devir zamanı geldi" dedi.

Obama, başkomutanlarını büyük bir alkışla karşılayan Amerikalı askerlere hitaben konuşmasında, Amerikan kuvvetlerinin, demokratik bir ülke olarak ayakta durabilmeleri için Iraklılara gerekli fırsatı sunduğunu, bunun çok büyük bir adım olduğunu söyledi.

Irak'taki misyonları açısından gelecekteki 18 ayın, istikrar sağlanması bakımından çok büyük bir önemi olduğunu kaydeden Obama, "Bu, çok hassas bir dönem olacak" ifadesini kullandı. Barack Obama, askerlerin, görevin yerine getirilmesiyle evlerine dönebileceklerini belirtti.

EL MALİKİ İLE GÖRÜŞTÜ
Irak'a sürpriz ziyarette bulunan Obama, Başbakan Nuri El Maliki ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Irak'ın güvenliği konusunda muazzam bir gelişme olduğunu belirtti, Amerikan askerlerinin tamamının 2011 yılına kadar kesinlikle geri çekileceğini vurguladı.


Irak'ı ilk kez ziyaret eden Obama, El Maliki'ye, "Irak topraklarında veya doğal kaynaklarında kesinlikle gözleri olmadığına dair" güvence verdiğini belirtti.

Gazetecilere açıklamasında Irak'taki mevcut duruma da değinen Obama, birçok reformun hayata geçirildiğini, ancak daha fazla çalışmaya gereksinim olduğunu ifade etti.

Başbakan Nuri El Maliki de açıklamasında, yabancı firmaları Irak'ta yatırım yapmaya davet etti, güvenlik konusunda atılan adımların ülkeyi daha istikrarlı bir hale getirdiğini belirtti.

El Maliki, "Irak artık daha çok güven, huzur ve istikrara dayalı bir ülke ve yabancı yatırımcıları bekliyor" diye konuştu.

OBAMA, IRAK'TA BUSH'DAN DAHA SICAK KARŞILANDI
Siyaset uzmanları, ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'ta, kendisinden bir önceki başkan George Bush'dan daha sıcak karşılandığı fikrinde birleştiler.

Savaşa başından bu yana karşı olan Obama'ya, en azından Bush'a olduğu gibi ayakkabı fırlatılmadığını söyleyen Hazim El Nuami adlı analist, "Bu sefer ayakkabılar havada uçuşmadı" diye konuştu.

IRAK'TAN AYRILDI
ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye'den sonra ziyaret için gittiği Irak'tan ayrıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...