Obama İran liderlerine mesajını Nevruz üzerinden verdi

ABD Başkanı Barack Obama Nevruz dolasıyla İran halkına hitaben yaptığı konuşmada iki ülkenin ilişkilerini düzeltmek için tarihi bir fırsat yakalandığını söyledi. Nükleer müzakerelerde sağlanan ilerlemeye dikkat çeken Obama, "Bu fırsatı, kısa sürede tekrar yakalayamayabiliriz" dedi.

Haberler - NTV Haber 20.03.2015 - 10:24

Obama İran liderlerine mesajını Nevruz üzerinden verdi

ABD Başkanı Barack Obama, Nevruz dolasıyla İran halkına hitaben yaptığı konuşmada sıcak mesajlar gönderdi.

Nevruz mesajında, Tahran'la devam eden nükleer müzakerelere değinen Obama, "Bu fırsatı kısa sürede tekrar yakalayamayabiliriz. Bu meseleyi barışçıl yollarla çözmek için ülkelerimizin tarihi bir fırsat yakaladığına inanıyorum. Kaçırılmaması gereken bir fırsat" dedi.

İran'la yürütülen müzakelerde anlaşmaya varılacağından umutlu olduğunu dile getiren Obama, "Önümüzdeki günler ve haftalar kritik olacak. Müzakerelerde ilerleme sağladık ama hala bazı anlaşmazlıklar var" şeklinde konuştu.

Nevruz mesajında İran liderlerine de seslenen Obama, "Bizimle anlaşırsanız İran refah yolunda ilerler. Anlaşma olmazsa izolasyonlar artar" dedi.

NÜKLEER MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

İran'le BM Güvenlik Konseyi'nin 5 üyesi ve Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleri arasındaki müzakereler İsviçre'de yürütülüyor.

Müzakerelerde Tahran'ın atom bombası yapımında kullanılabilecek makina ve araçların yüzde 40'ını yok etmesi karşılığında uygulanan ambargoların büyük ölçüde kaldırılması öngörülüyor.

İran'a konvansiyonel silah satışı ambargosunun da, kısmen hafifletilmesi gündemde. 30 Haziran'a kadar müzakarelerde nihai bir anlaşmaya varılması hedefleniyor.

Sayfa Yükleniyor...