Obama’dan ‘İslam imajı’ atağı

ABD’nin yeni başkanı Obama, ülkesinin İslam dünyasındaki imajını düzeltmek için harekete geçecek. Yeni başkan “Barack Hüseyin Obama” adıyla yemin edecek.

Haberler 18.12.2008 - 20:32

Obama’dan ‘İslam imajı’ atağı

ABD başkanlığına seçilen Barack Obama, ülkesinin İslam dünyasında bozuk olan imajını düzeltmek için bazı girişimlere hazırlanıyor. Barack Obama, Los Angeles Times ve Chicago Tribune gazetelerine verdiği demeçte, Başkan Bush döneminde ABD’nin müslüman ülkelerde bozulan imajının düzelmesi için girişimler yapacağını açıkladı.

Kampanyası sırasında, başkanlığı döneminde bir İslam ülkesinde müslümanlara hitaben önemli bir konuşma yapacağı sözünü veren Obama, bu sözünü tutacağını belirtti.

Ancak Obama, bu ülkenin hangisi olacağına ve gezinin ne zaman gercekleşebileceğine yönelik bir işaret vermedi. Bazı uzmanlar bu ülkenin Endonezya olduğunu belirtiyor.

Obama, başkanlığı sırasında ABD’nin bir yandan terörizme karşı mücadele ederken, diğer yandan ülkelerle karşılıklı saygı ve ortaklığa dayalı bir ilişki geliştirmeye çalışacağını belirtti.

Obama, 20 Ocak’ta başkanlığı devralırken, ortanca adı Hüseyin’i de kullanarak, üç adıyla “Barack Hüseyin Obama” diye yemin edeceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...