Obama'dan İsrail'e 'İran' telefonu

İran ile BM Güvenlik Konseyi"nin daimi üyeleri ve Almanya arasında Cenevre'de yürütülen müzakerelerde, tarafların bir anlaşmaya yakın olduğu belirtildi. ABD Başkanı Obama da, Netanyahu ile İran konusunda bir görüşme yaptı.

09.11.2013 - 09:44

Obama'dan İsrail'e 'İran' telefonu

Batı ülkeleri ile İran arasında nükleer pazarlık devam ediyor. Ortadoğu temaslarını yarıda kesip Cenevre'ye giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, henüz bir anlaşmaya varılamadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın da İran'la nükleer müzakere konusunda ikna için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın Netanyahu ile görüşmesinde, uluslararası toplumun İran'ın nükleer programına yönelik devam eden barışçıl çözüm arayışı çabalarını ele aldığı vurgulandı.

Cenevre'de yürütülen müzakereler hakkında bilgi aktardığı belirtilen Obama'nın, Netanyahu'ya, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'dan oluşan grubun Tahran yönetimiyle sürdürdüğü görüşmelerin amacı da olan İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemeye yönelik taahhüdünü vurguladığı ifade edildi.

Açıklamada, iki liderin bu konuda iletişim içerisinde kalmayı kararlaştırdığı belirtildi.

LAVROV DA KATILACAK
İran'la bugün devam edecek görüşmelere Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da katılacak. Müzakerelerde, bir yıla yayılacak üç aşamalı bir plan üzerinde çalışılıyor.

Plan uyarınca, İran'ın nükleer tesislerini uluslararası denetime açması, yaptırımların kalkması ve Tahran'ın nükleer programının barışçıl olduğunun uluslararası toplum tarafından kabul edilmesi öngörülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...