Obama'dan kaçaklara af müjdesi

Obama yönetimi, ülkede yaşayan yüzbinlerce kaçağa af müjdesi verdi. Yakalanan kaçak ulusal güvenlik için tehdit oluşturmuyorsa sınırdışı edilmeyecek ve çalışma izni verilecek.

24.08.2011 - 10:30

Göçmenler konusunda faaliyetlerini arttıran Obama yönetimi, siyasi açıdan çok radikal sayılan bir adım atarak, kaçak göçmenlerin durumuyla ilgili yumuşatıcı tedbirlere başvurdu.

Bundan böyle, İç Güvenlik Bakanlığı (Homeland Security) tarafından kaçak olduğu tesbit edilen ve bu durumları dolayısıyla haklarında dava açılarak, sınırdışı edilme işlemleri başlamış binlerce kaçak göçmenin durumu gözden geçirilecek ve sadece gerçekten "ülke güvenliği için tehdit oluşturması" durumunda geri gönderilecek.

Özellikle kaçak durumda olan ancak herhangi bir suça ya da yasalara aykırı bir eyleme karışmamış olan ve sayıları yüzbinlerle ifade edilen göçmenlerin bu yumuşama politikasından istifade edeceği belirtiliyor.

İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano da bu gelişmeyi doğrularken, bundan böyle göçmenlerle ilgili davalarda her göçmenin durumunun bireysel bazda ele alınacağını, ciddi suç işlemiş olanlarla, diğerleri arasında sınırdışı etme ve diğer yasal uygulamalar konusunda bir öncelik tesbiti yapılacağını söyledi.

Kaçak durumda bulunan ve durumu dava konusu olan bir göçmen "zararsız" kategoriye alınırsa, bu yasal süreç işlerken dışarıda iş başvurusunda bulunmak gibi önceden imkansız olan bir şeyi bile yapabilecek.

Obama yönetiminin bu tavır değişikliğinin 2012 Başkanlık seçim yarışında epey politik malzeme olacağı belirtiliyor. Konuya destek olanlar kadar karşı çıkanlar da bulunduğundan Obama'ya karşı siyasi tartışmaların bir boyutunun bu konuya odaklanması bekleniyor.

Öte yandan yeni politikadan en çok yararlanacak olanların başında Massachusetts eyaleti geliyor. Çalışma hayatındaki kaçak göçmenlerin ve gençlerin yanı sıra, evlilik eşitliği çerçevesinde yaşayan eşcinsel çiftlerin maruz kaldığı "kaçak statü" suçlamasının en çok yaşandığı yerlerin başında Massachusetts eyaleti geliyor.

"KAÇAKLARA ÇALIŞMA İZNİ VERİLECEK"
Obama yönetiminin açıklamasının kaçaklar için bir af yasası olarak tanımlanmaması gerektiğini ifade eden New York Barosu göçmenlik avukatı Cahit Akbulut, sınır dışı edilme davası görülmekte olanların bu uygulamadan istifade edebileceğini belirterek, "Önceliksiz sınırdışı olarak davaları görülen kaçakların sınır dışı edilme işlemleriyle ilgili kararlar askıya alınacak, bu kritere uygun olanlara ayrıca çalışma müsadesi de verilecek" dedi.

"PARANIZI KAPTIRMAYIN" UYARISI
Amerikan Göçmenlik Avukatları Birliği(AILA), bazı çevrelerde af yasası olarak takdim edilen bu uygulamaya dayanarak, uzman avukatlar haricindeki kişi veya kuruluşların beyanlarına itibar etmemelerini ve şu an için doldurulması gereken herhangi bir form veya ödenmesi gereken bir harç olmadığını belirterek, "Kötü niyetli kişilerin çalışma izni alacağız yalanlarına kanmayın" uyarısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...