ABD Başkanı Barack Obama'nın yıl sonu basın toplantısı ilginç ve daha önce pek eşi görülmeyen bir detaya sahne oldu. Obama, ulusal ve uluslararası meseleleri değerlendirdiği yıllık toplantıda, sadece kadın gazetecilere soru hakkı vererek bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Obama, genelde basın toplantılarında en ön sırada oturan, soruların çoğunu soran ve kendisiyle sık sık röportaj yapma imkanı bulan televizyon kanalları muhabirlerine bu sefer soru sorma hakkı vermedi. Obama toplantıda toplam 8 soru alırken, bu 8 sorunun sahibi de yazılı basından kadın gazetecilerdi.

Obama'nın bu tercihi hem Amerikan basınında hem de sosyal medyada geniş yankı buldu. Bazı basın mensuplarının, Obama'nın ABD-Küba ilişkileri ve Sony'nin "Röportaj" filmini vizyondan çekmesi gibi konularda "son derece samimi" yanıtlarına dikkati çekerek, "Soruları bayanlar sorduğunda basın toplantılarının ne kadar haber dolu geçtiğini görüyorsunuz" şeklinde mesaj attıkları görüldü.

Obama basın toplantısında 8 soru alırken, Wall Street Journal, "Kadınlar 8, erkekler 0" yorumunda bulundu. ABC News ise "Obama tarih yazdı: Sadece kadın gazetecilere söz hakkı verdi" yazdı. Time dergisi de "Obama ilk defa tamamen kadın hakimiyetli basın toplantısı yaptı" ifadesini kullandı.

'KASITLI OLARAK TASARLANDI'

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bu hareketin kadın gazetecileri öne çıkarmak için kasıtlı olarak tasarlandığını belirtti. Earnest, "Gerçek şu ki, ABD Başkanı'nı takip etmenin türlü zahmetine katlanan çeşitli haber kuruluşlarından çok sayıda bayan bulunuyor. Basın toplantısı için Soru soracaklar listesi oluşmaya başlarken, Başkan'ın çok yakından takip edilen yıl sonu basın toplantısında bu gerçeği vurgulamak için eşsiz bir fırsata sahip olduğumuzu farkettik" dedi.

Basın toplantısının bir diğer dikkat çeken yönü de, Obama'nın daha önceki yıl sonu basın toplantılarına göre konu bakımından daha dar boyutlu geçmesiydi. Toplantıda uluslararası gündemde geniş yer kaplayan IŞİD'le mücadele, Irak, Suriye, İran, Rusya gibi konularda soru gelmemesi dikkat çekti.