Obama'dan kınama

ABD Başkanı, Hakkari saldırısına ilişkin açıklamasında, "ABD bir müttefik ve dost olmaya devam edecek" dedi.

19.10.2011 - 19:41

Obama'dan kınama

ABD Başkanı Barack Obama, Hakkari'deki hain saldırıyı kınadı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Obama, ''ABD, en yakın ve güçlü müttefiklerimizden biri olan Türkiye'ye karşı bu sabah yapılan acımasız terörist saldırıyı şiddetle kınamaktadır'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre, Obama, Amerikan halkı adına şehitlerin aile ve yakınları ile tüm Türk halkına başsağlığı diledi.

ABD'nin, PKK'nın terör tehdidini mağlup etmek ve Güneydoğu'daki tüm insanlara barış, istikrar ve refah getirmek için Türk hükümetiyle güçlü işbirliğine devam edeceğini belirten Obama, ''Diğer halklar gibi Türk halkı da barış, güvenlik ve itibar içinde yaşamayı hak ediyor. Onlar hak ettikleri geleceğin peşinden giderken, ABD de bir müttefik ve dostları olmaya devam edecek'' dedi.

"İŞBİRLİĞİ DEVAM EDECEK"
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan da yazılı bir açıklama geldi.

Saldırı sonucunda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı, yaralananlara ise şifa dileyen Clinton, ''ABD olarak Hakkari'deki PKK saldırılarını mümkün olan en sert biçimde kınıyoruz. Her yerde barışçıl insanların güvenliğini muhafaza etmek ve her türlü şiddet içeren aşırılıklarla mücadele etmek için çalışırken, Türkiye ile güçlü işbirliğimize devam edeceğiz'' ifadesini kullandı.

AVRUPA'DAN DA KINAMA
Saldırılara Avrupa'dan da tepkiler geldi.

Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Ashton, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ile Avrupa Parlamantosu’nun Türkiye Raportörü saldırıları kınadı.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, nato müttefiklerinin terörle mücadelede Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle de saldırıyı kınadı ve büyük üzüntü duyduğunu kaydetti.

Saldırıda şehit olan 24 asker. Saldırıda şehit olan 24 asker.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...