Obama'dan müzakere açıklaması

ABD Başkanı Obama, İran'la yürütülen müzakereler konusunda, "Önce bırakın nihai bir anlaşma olacak mı onu görelim. Şu an halen müzakere aşamasındayız" dedi.

Anadolu Ajansı 17.04.2015 - 22:43

Obama'dan müzakere açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin İranla varılacak "adil bir anlaşmayı" reddetmesi durumunda bu ülkeye uygulanan yaptırımların gevşeyeceği uyarısı yaparak "Eğer İranla bir nükleer anlaşma olmayacaksa bu İran'ın uluslararası toplum tarafından önerilen adil talepleri kabul etmemesi nedeniyle olmalı" dedi.

Obama, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Beyaz Saray'da düzenledikleri ortak basın toplantısında İranla müzakerelerde varılan çerçeve anlaşması, Libya'daki sorunlar ve Rusya-Ukrayna krizine ilişkin açıklamalar yaptı.

Çerçeve anlaşmasına yönelik Kongre'den gelen tepkilerin İranla mümkün olan en iyi anlaşmayı yapma yolundaki çabaları engellememesi gerektiğini belirten Obama, Kongre üyelerine seslenerek "Önce bırakın nihai bir anlaşma olacak mı onu görelim. Daha sonra varılan anlaşmayı inceleme fırsatınız olacak ancak şu an halen müzakere aşamasındayız" dedi.

Rusya'nın İran'a S-300 hava savunma füzeleri satışına ilişkin soruyu da yanıtlayan Obama, bu satışın normalde 2009'da olmasının beklendiğini ancak ABD'nin isteği üzerine Rusya'nın askıya aldığını kaydederek, "Açık konuşmak gerekirse ben aslında bu kadar beklemelerine şaşırdım" diye konuştu.

Rusya'nın bugünkü ekonomik sıkıntıları içinde bunun onlar için önemli bir satış olduğunu vurgulayan Obama, eğer nihai anlaşma sağlanamazsa İran'a yönelik yaptırımların sürmesi gerektiğini söyledi.

Bazı Kongre üyelerinin İran'a daha fazla yaptırım uygulanmasını ya da diğer ülkelerden bağımsız ABD'nin tek taraflı ambargo gerçekleştirmesini istediğini hatırlatan Obama, "İran'a yönelik yaptırımların başarılı olmasının en önemli nedeni uluslararası koalisyonun bu ambargoları uygulamasıydı. Eğer İran'ın nükleer silaha ulaşamayacağı adil bir anlaşmayı ABD'nin bırakıp gittiği algısı olursa yaptırımlar aşınır. Sadece Rusya ve Çin değil yakın müttefiklerimiz de bu yaptırımları sürdürmemizin mantığını sorgulamaya başlar" dedi.

ABD'yi bu duruma sokmak istemeyeceklerini vurgulayan Obama, "Eğer İranla bir nükleer anlaşma olmayacaksa bu İran'ın uluslararası toplum tarafından önerilen adil talepleri kabul etmemesi nedeniyle olmalı" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...