Seçimi kazanan Netanyahu'yu kutlayan Obama sert uyarıda da bulundu

Netanyahu'nun seçimi kazanmasıyla ABD-İsrail ilişkilerini gergin günler bekliyor. Netanyahu'yu seçim zaferinden dolayı kutlayan Obama, ülkesinin İsrail politikasına ilişkin seçeneklerini yeniden değerlendireceğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 20.03.2015 - 09:55

Seçimi kazanan Netanyahu'yu kutlayan Obama sert uyarıda da bulundu

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'de seçimleri yeniden kazanan Başbakan Binyamin Netanyahu'yu telefonla arayarak kutladı. Ancak Obama ile Netanyahu arasındaki telefon görüşmesinin, tebrik mesajından öte uyarı niteliği taşıdığı iddia edildi.

Netanyahu'nun, "Benim yönetimim döneminde Filistin devleti olmayacak" açıklamasına mesafeli yaklaşan Obama'nın ülkesinin İsrail politikasına ilişkin seçenekleri değerlendirmek zorunda kalacağını ifade ettiği belirtildi. ABD'nin uluslararası arenada İsrail'in koruyucusu rolünü yeniden değerlendireceği iddia ediliyor.

Amerikan CNN televizyonu ABD Başkanı Obama'nın ülkesinin İsrail'in koruyucu rolünü yeniden değerlendireceğini Netanyahu'ya ilettiğini duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu seçimi kazandıktan sonra Filistin politikasında geri adım attı ama Obama'yı ikna edemedi. 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu seçimi kazandıktan sonra Filistin politikasında geri adım attı ama Obama'yı ikna edemedi. 

BM'DE KOŞULSUZ DESTEĞE SON 

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD'nin İsrail politikasındaki strateji değişikliğinin özellikle BM Güvenlik Konseyi'nde Tel Aviv'i zor durumda bırakacağını yazdı. ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'in koruyucusu ve çok yakın bir müttefiki olarak hareket ediyordu.

NETANYAHU GERİ ADIM ATTI AMA İNANDIRAMADI 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise dün MSNBC televizyon kanalına verdiği mülakatta, "İktidarı döneminde Filistin devleti diye bir şey olmayacak" açıklamasından geri adım attı. Netanyahu, "Hala sürdürülebilir, barışçıl bir iki devletli çözüm seçeneği var" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da dünkü basın toplantısında, Netanyahu'nun bu sözleri sonrasında ABD'nin BM platformlarında İsrail'e bugüne kadar sağladığı koşulsuz desteği yeniden gözden geçireceğini ima eden sözler sarf etmişti.

Sayfa Yükleniyor...