Obama’dan nükleer zirve

ABD Başkanı Obama'nın 12 ve 13 Nisan’da uluslararası nükleer güvenlik konulu zirve düzenleyeceği açıklandı.

Anadolu Ajansı 27.02.2010 - 11:53

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, nükleer güvenlik konulu uluslararası zirvenin ABD'nin başkenti Washington'daki Kongre Merkezinde yapılacağını, zirvenin amacının da nükleer güvenlik alanında ortaklaşa neler yapılabileceğini ve nükleer terörizmin nasıl engellenebileceğini görüşmek olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama, böyle bir zirve çağrısını, geçen yıl Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapmış, konuşmasında da atom bombasız bir dünya istediğini dile getirmişti.

Gibbs, Obama'nın bu konuyu Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile dün telekonferans aracılığıyla yaptığı görüşmede ele aldığını da söyledi. Sözcü, görüşmede, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, Afganistan, terörizm, ekonomik ve ticari meselelerin ele alındığını kaydetti.

Bir başka Beyaz Saray sözcüsü de zirveye 40'tan fazla ülkenin davet edildiğini, ancak ülkelerden katılacak olanların devlet başkanı, hükümet başkanı ya da bakan seviyesinde olup olmadığına henüz karar verilmediğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...