NTV

Obama'dan Peres'e: Barış savaşçısı

Dünya

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinde verilen en yüksek sivil nişan olan Özgürlük Madalyası'na bu yıl layık gördüğü 13 kişiden biri olan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e madalyasını, Beyaz Saray'da düzenlenen törende verdi. Obama, Peres'e madalyasını verirken "barış savaşçısı" nitelemesinde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, dün akşam Beyaz Saray'da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i ağırladı. Obama, ülkesinde verilen en yüksek sivil nişan olan Özgürlük Madalyası'nı Peres'e verirken, "En yakın dostlarımızdan biri İsrail devleti" dedi.

Beyaz Saray'daki törende ABD siyasetinin önemli simaları biraraya geldi. Törende bir konuşma yapan ABD Başkanı Obama, ''ABD, dünya genelinde birçok müttefiki ve ortağı bulunmasından dolayı şanslı. Tabi ki en güçlü müttefiklerimizden ve en yakından dostlarımızdan biri İsrail devleti'' şeklinde konuştu.

'İSRAİL'İN GÜVENLİĞİ MÜZAKERE EDİLEMEZ'
''İsrail devletinin güvenliğinin müzakere edilemez olduğunu'' belirten Obama, ''Aramızdaki bağlar kırılmaz'' dedi.

Konuşmasında Peres'e yönelik övgü dolu sözler sarf eden Obama, ''barış savaşçısı'' olarak nitelediği Peres'in, ''Bir ülkenin güvenliğinin sadece silahlarının gücüne değil, aynı zamanda eylemlerinin doğruluğuna da bağlı olduğunu bildiğini'' söyledi.

'İRAN POLİTİKANIZI DESTEKLİYORUZ'
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de konuşmasının odağını İran'ı yerleştirdi. "İran halkı düşmanımız değil, Tehdit haline gelen, İran'daki mevcut yönetim" diyen Peres, İran tehdidine geçikmeden son verilmesi gerektiğini savundu.

İran konusunda Obama'ya hitaben konuşan Peres, ''Sayın Başkan, bu acil tehditle mücadele için bir küresel koalisyon oluşturulması için çok çalıştınız. Haklı olarak, ekonomik yaptırımlarla başladınız. Tekrar haklı olarak, tüm seçeneklerin masada olduğunu söylediniz. Sizi ve politikanızı destekliyoruz'' dedi.

PERES'E ÖZEL TÖREN
ABD'nin ulusal güvenliğine, dünya barışı ve kültürüne ve diğer önemli kamusal ve özel girişimlere katkıda bulunanlara verilen Özgürlük Madalyası, geçtiğimiz ay Beyaz Saray'da düzenlenen törende 12 kişiye verilmişti. Obama, törene katılamayan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e madalyasını bu ayki Washington ziyaretinde verileceğini açıklamıştı.