Obama'dan Putin'e eleştiri

ABD Başkanı Obama, Kırım'a müdahalenin meşru olduğunu söyleyen Putin'e yönelik, "farklı yorumlamalarda bulunan ama kimseyi kandırabildiğini sanmıyorum" ifadesini kullandı.

04.03.2014 - 21:19

Obama'dan Putin'e eleştiri

ABD Başkanı Barack Obama, 2015 yılı bütçesini açıklarken, Ukrayna yaşanan krizine önelik değerlendirmeler yaptı.

Rusya'nın, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal etmesini kınadıklarını hatırlatan Obama, Putin'in Rus askerlerine yaptığı "Kışlalarınıza geri dönün" açıklamasına değindi.

"Putin'in bir an için durduğu ve olanlar üzerinde kafa yorduğuna dair bazı haberler var" diyen Obama, şunları kaydetti:

"ABD ve AB ile Kanada ve Japonya gibi müttefikler ile dünya genelindeki ortak ve müttefiklerimiz perspektifinden, Rusya'nın eyleminin, uluslararası hukukun ihlali olduğu yönünde güçlü bir inanış var. Putin'in, farklı yorumlamalarda bulunan bir dizi hukukçusu var gibi görünüyor ama bununla kimseyi kandırabildiğini sanmıyorum. Rusya'nın komşu bir devlette yaşananlara yönelik meşru çıkarları olsa da bu Rusya'ya, o ülkedeki nüfuzunu kullanmak için güç kullanma hakkını vermiyor".

Obama, eğer Ukrayna'da Rusya kökenlilere, Rus temsilcilere yönelik kötü muameleye dair herhangi bir kanıt varsa, bu noktayı ulusalararası mekanizmalarla ele almanın yolları bulunduğunu, Ukrayna'nın da bu konuda uluslararası toplum ve Rusya ile çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

"Kırım'da hala Rus askerlerinin kendi kışlalarında olmadığını gördüklerini ve bunun da orada olanların aslında, Ukrayna'daki Rusya kökenlilere veya Rus temsilcilere yönelik kaygılar temeline dayanmadığının işareti olduğunu" belirten Obama, "Bu, Rusya'nın güç kullanma yoluyla bir komşu ülkedeki etkinliğini artırma yollarını aradığının işaretini veriyor" dedi.

'RUSYA'NIN AGRESİF TAVRINI KINIYORUZ'
Öte yandan temaslarda bulunmak üzere Ukrayna'nın başkenti Kiev'e giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, burada yaptığı açıklamada, "Ukrayna halkının yanında duracaklarını" belirtti.

Kerry, Rusya'nın Ukrayna'daki "agresif tavrını" kınadığını belirterek, "Rusya'nın, sahteliklerin ardına saklandığını ve göz dağı vermeye çalıştığını" söyledi.

Moskova'nın, Ukrayna'nın daha fazla kısmını işgal etmek için "bahane" bulmaya çalıştığını ifade eden Kerry, ülkesinin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği önemi yineledi.

Ukrayna'daki geçici hükümete destek verdiklerini vurgulayan Kerry, Rusyanın tavrında "sağlam bir taraf" bulunmadığını kaydetti ve "Ukrayna halkının yanında duracağız" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...