Obama'dan Putin'e uyarı

ABD Başkanı Obama, Kırım'daki krize ilişkin yaptığı açıklamada Rusya'yı uyardı, "Atılan bu adımların bedeli olacaktır" dedi.

03.03.2014 - 21:35

Obama'dan Putin'e uyarı

ABD Başkanı Obama, Kırım Özerk Bölgesi'nin fiilen Rusya'nın kontrolüne geçmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Atılan adımların uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydeden Obama, "Ukrayna'nın egemenliğini ihlal ediyor" dedi. Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukraynalıların kabul edeceği bir çözümün önünü açması gerektiğini dile getirdi.

Rusya'ya yönelik olası yaptırımları tartıştıklarını da kaydeden Obama, "Rusya'nın mevcut tutumunun ve atılan bu adımların zaman içerisinde bedelleri olacaktır" ifadesini kullandı.

Ukrayna'daki geçici hükümete kuvvetle destek verdiklerini vurgulayan Obama, "Ruslara belirttiğimiz bir husus da; eğer şu anki izledikleri yolu sürdürmeleri halinde, Rusya'yı izole edecek, Rus ekonomisine ve dünyadaki statüsüne olumsuz etki yapacak ekonomik, diplomatik bir dizi adımları gözden geçirmekte olduğumuz" diye konuştu.

KURMAYLARINI TOPLADI
Beyaz Saray'dan son gelen açıklamada da Obama'nın Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel, Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in de katıldığı üst düzey bir toplantı düzenlediği belirtildi.

MEDVEDEV-BİDEN GÖRÜŞMESİ
Öte yandan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden'ın Ukrayna konusunda bir telefon konuşması yaptığı da duyuruldu.

Görüşmede Rusya'nın askeri birliklerini geri çekmesi gerektiği çağrısında bulunan Biden'ın, Rusya'nın, Ukrayna'ya acilen uluslararası gözlemcilerin yerleştirilmesine destek vermesini ve Ukrayna hükümetiyle anlamlı bir siyasi diyaloga geçmesini seslendirdiği ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...