Beyaz Saray internet sitesine konan video mesajında Obama, Ramazan'daki dini gelenek ve uygulamaların, İslamiyette de, Hristiyanlıkta da var olan bazı prensipleri anımsattığını belirtti.

Obama, bu prensiplerin "gelişmiş adalet, ilerleme, hoşgörü ve tüm insanların onurunun korunması" olduğunu belirtti.

AP ajansı, Obama'nın Türkiye ve Mısır ziyaretleri sırasında dünya Müslümanlarına hitaben verdiği mesajlara dikkati çekerek, ABD Başkanı'nın, göreve geldiğinden beri, "Müslümanlarla ABD arasındaki ilişkileri onarmaya çalıştığı" yorumu yaptı.
ABD Başkanı, Afganistan'da dün yapılan seçimlerin ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi.

Obama, Beyaz Saray'ın bahçesinde yaptığı kısa açıklamada, ''Seçimler, aşırı uçtakilerin aksi yönde çabalarına rağmen, Afgan halkının kendi geleceğine sahip çıkması çabaları çerçevesinde, ileriye doğru atılmış bir adımdır'' dedi.

Afganistan'daki savaşı önceliklerinin başına yerleştiren Obama, bu vesileyle El Kaide terör örgütünü dağıtmak ve ortadan kaldırmak hedefinde olduğunu da bir kez daha hatırlattı.

Bir gazetecinin Lockerbie hükümlüsünün İskoç makamlarınca sağlık nedenleriyle serbest bırakıldıktan sonra Libya'daki karşılanmasına ilişkin sorusu üzerine, ''Tamamen kınanacak türden bir karşılama biçimi'' yanıtını verdi.

Daha önce Beyaz Saray da Abdülbaset Ali Muhammed El Megrahi'nin Libya'daki karşılanma biçimini kınayana bir açıklamada bulunmuş, ayrıca Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband da benzer bir açıklama yapmıştı.