Obama'dan Rusya'ya: Soğuk savaş bitti

ABD Başkanı Obama'nın pazartesi günü Rusya'ya yapacağı ziyaret öncesi iki ülke liderleri karşılıklı mesajlar gönderdi. Rusya Devlet Başkanı Medvedev zeytin dalı uzatırken, Obama, "Rusya soğuk savaş zihniyetinin zamanının geçtiğini anlamalı" dedi.

Haberler 02.07.2009 - 21:59

Obama'dan Rusya'ya: Soğuk savaş bitti

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama'nın Moskova ziyareti öncesi internetteki güncesinde iyimser mesajlar veren Rusya Devlet Başkanı Medvedev, son dönemde, iki ülke ilişkilerinin soğuk savaş dönemi seviyesine gerilediğini de kabul etti .

Obama yönetiminin ilişkileri düzeltme konusunda istekli göründüğünü söyleyen Medvedev, "Biz de üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi.

Medvedev, Washington'ın Doğu Avrupa'ya füze kalkanı kurma projesine de gönderme yaptı ve mesajını, geçmişteki bir başka füze anlaşmazlığından örnek vererek noktaladı: Küba'yla füze krize sırasında çok zor kararlar almak zorunda kalan başkan Kennedy, Amerikan halkına şöyle seslenmişti: ‘Eğer farklılıklarımıza şimdi son veremiyorsak bile en azından çeşitlilik için dünyayı daha güvenli hale getirebiliriz.’

OBAMA: SOĞUK SAVAŞ BİTTİ
ABD Başkanı Obama'dan gelen mesajlar ise farklıydı. Obama, "Rusya'da liderlik hala Putin'de. Putin bir yönüyle hala geçmişte yaşıyor. Rusya ile ilişkileri bir adım öne taşımamız bu açıdan önemli. Böylece Putin, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerde soğuk savaş yaklaşımının modasının geçmiş olduğunu anlayacaktır." ABD Başkanı, Rusya ile çatışma değil işbirliği istediklerini dile getirdi.

ABD Başkanı Obama, AP ajansına çeşitli açıklamalarda bulundu.

AFGANİSTAN
Öte yandan Obama, Afganistan'a daha fazla asker göndermeye ihtiyaç olup olmadığını, bu ülkede ağustos ayında düzenlenecek genel seçimlerden sonra yeniden değerlendireceğini söyledi.

Obama, ABD'nin Afganistan'daki başarısına ilişkin nasıl bir değerlendirme yaptığının sorulması üzerine, ''Washington'ın ana hedefinin El Kaide terör ağının, savaşçılarını eğitebildiği, ABD ve müttefiklerine saldırılar düzenlediği bir barınak elde etmesini engellemek olduğunu'' söyledi.

Obama ayrıca, ABD ve müttefiklerinin Afganistan Ulusal Ordusu ve polisini geliştirmesi ve komşusu Pakistan'ın terörist hareketliliklere karşı sınırlarının güvenliğini sağlamasına olanak tanınması gerektiğini kaydetti.

IRAK
ABD'nin Irak'tan çekilme konusunda Bağdat ile yaptığı anlaşmalara uyabileceğine güvendiğini belirten Obama, ABD'nin Irak'tan çekilme takvimini değişen durumlara göre düzenleme hakkını da her zaman saklı tuttuğunu dile getirdi.

Obama, Iraklılar'ın yıllar önceki şiddet sarmalına dönmeyi istemediklerine inandığını ifade ederken, Iraklı siyasal gruplarda yeterli siyasal uzlaşma görmediğini vurguladı.

Obama, Washington ile Bağdat arasındaki ikili anlaşma uyarınca Amerikalı komutanların Irak kentlerinde ve yerleşim bölgelerinde güvenlik kontrolünü Iraklılar'a devretmesini övdü.

İRAN
ABD Başkanı, İran'ın nükleer güç olmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydederek, Tahran'ın 1 yıl içinde nükleer silah elde edebileceği düşüncesiyle ''barışık olmadığını' söyledi.

İran'ın nükleer silaha sahip olmasının Ortadoğu'da silah yarışını tetikleyebileceğini belirten Obama, Tahran'ın nükleer silaha sahip olmasına karşı çıkmanın yalnızca ABD'nin tavrı olmadığını da sözlerine ekledi.
Bu arada, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, beklenmedik bir ziyaret için bugün Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

Joe Biden'in bürosundan yapılan açıklamaya göre Biden, 2 günlük ziyaret için bugün Bağdat'a vardı. Biden, ABD askerlerini ziyaret edecek ve Iraklı yöneticilerle biraraya gelecek.

Başkan Barack Obama, birkaç gün önce Biden'i, ''Irak'ta yeni rol üstlenmekle'' görevlendirmiş, ancak bu ''rolün'' ne olacağına açıklık getirmemişti.

ABD ordusu, önceki gün Irak şehirlerinden çekilme işlemini tamamlamış ve kentlerin kontrolü tamamıyla Iraklılar'a geçmişti.

ABD askerleri, 2011 yılı sonunda Irak'tan tamamıyla çekilecek.

Sayfa Yükleniyor...