İlişkili Haberler

ABD Başkanı Barack Obama görev süresinin son yılında silahlı saldırılar sonucu meydana gelen ölümleri azaltmak amacıyla ülkede en çok tartışılan konulardan biri olan silah satışında adım attı ve bu süreci zorlaştıracak yeni idari kararlar aldı.

Silah satışlarıyla ilgili yasaların değiştirilmesini isteyen ancak buna karşı çıkan Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongre'de böyle bir imkanı bulunmayan Obama, idari kararlar yoluyla mevcut yasaların uygulamasını güçlendirerek, silah satışlarını kısıtlamayı ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısını azaltmayı hedefliyor.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, yeni idari kararlar arasında "sabıka kaydı kontrolünün genişletilmesi, yerel seviyede silah kontrolü uygulaması, akıl sağlığı tedavileri ve silah satış yetkisi olmayan iş yerlerinin kapatılması" gibi uygulamalar bulunduğu belirtildi.

Obama Cumhuriyetçi Parti'nin kontrolündeki Kongre'yi devre dışı bırakarak, silah satışını zorlaştıracak kararlara imza attı. 
Obama Cumhuriyetçi Parti'nin kontrolündeki Kongre'yi devre dışı bırakarak, silah satışını zorlaştıracak kararlara imza attı. 

230 MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLECEK

Beyaz Saray silah alımlarında yapılacak kontrollerin sağlanması için Federal Araştırma Bürosu (FBI) ile 230 müfettişin çalışacağını duyurdu. Ayrıca, silah alımlarında sabıka kaydı temiz olmasına rağmen akli dengesinde sorun bulunan kişilerin kontrolü için de Kongre'den 500 milyon dolar talep edileceği belirtildi.

10 YILDA 100 BİN ÖLÜM

Obama yönetimi yeni düzenlemeler sonrasında birçok kişinin hayatının kurtarılacağını ve silahların suça meyilli insanların eline geçmesinin engelleneceğini belirtiyor.

ABD'de son 10 yılda silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 100 bini geçti. Milyonlarca kişi de silahlı gasp, soygun ve saldırı gibi olayların kurbanı oldu.

YENİ YILIN İLK GÜNÜNDE 95 SALDIRIDA 30 ÖLÜ

Yeni yılın ilk gününde 95 silahlı saldırıda 30 kişinin öldüğü ve 75 kişinin yaralandığı ABD'de, silah lobisinin Kongre üyelerine baskısı sonucu yönetim, silah satışlarını düzenleyen yasaların değişti

rilmesinde Kongre'ye takılıyor ve adım atmakta zorlanıyor.

BİR YILDA 13 BİN ÖLÜM

Silahlı Şiddet Arşivi'nin verilerine göre, 2015'te silahların ateşlendiği 52 binden fazla olay meydana geldi. Bu vakalarda 13 bin 312 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 27 bin kişi yaralandı, "kitlesel saldırı" olarak tanımlanan en az 4 kişinin vurulduğu 330 saldırı gerçekleşti.

KİŞİLERİN SİLAH BULUNDURMA HAKKI

ABD Anayasası'nda 15 Aralık 1791'de ABD Haklar Bildirgesi ile benimsenen İkinci Düzenleme, kişilerin silah bulundurma ve taşıma hakkını koruyor.