ABD Başkanı Barack Obama'nın, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirmek üzere ulusal güvenlik ekibiyle bir araya geldiği belirtildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın Suriye'deki kaosun çözümü konusunda 'bir dizi seçenek üzerinde değerlendirmede bulunduğu' belirtildi.

Obama, hafta içinde yaptığı açıklamada Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiasının çok endişe verici olduğunu, Suriye'nin BM denetim heyetine gerekli yardımda bulunmasını belirtmişti.

Obama, 'Suriye hükümetinin BM heyetiyle kimyasal silah denetimi konusunda işbirliği yapacağından şüpheli olduğunu' ifade etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Suriye'de neler yaşandığını anlamak için Başkan Obama istihbarat birimlerini bulgu ve deil toplanması için harekete geçirdi... Elimizde değerlendirebileceğimiz seçenekler var. Ulusal çıkarlarımızla uyuşan seçenekleri çok dikkatli bir şekilde değerlendirip Suriye hakkındaki opsiyonları masaya yatıracağız" dedi.

BM TEMSİLCİSİ ŞAM’DA
Rusya, dün Esad rejiminden BM denetim heyetine güvenli inceleme yapması için garanti verilmesini isterken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ‘Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını ve bunun önüne geçilmesini’ istedi.

BM denetleme heyeti, şu an Şam’da bulunuyor. BM Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilcisi Angela Kane, bu sabah Şam’a ulaştı.

BM temsilcisi Angela Kane Şam'daki Four Seasons oteline giriş yaparken görüntülendi.
BM temsilcisi Angela Kane Şam'daki Four Seasons oteline giriş yaparken görüntülendi.Öte yandan, Suriye devlet televizyonu, Şam’daki yeraltı tünellerinde isyancılara ait kimyasal silahlara ulaşıldığını öne sürdü.

Haberde ayrıca ordu birliklerinin muhaliflere karşı operasyon başlatmak için Cobar'a girmeye hazırlandığı belirtildi.

Suriye’nin isyancıların kontrolündeki mahallelerine Çarşamba günü yapılan saldırıda kimyasal silahlar nedeniyle yüzlerce, hatta binden fazla insanın öldüğü öne sürülmüş, Esad rejimi ve muhalifler olaydan birbirini suçlamıştı.