Obama'dan tarihi zafer için ilk adım

ABD Senatosu dün tarihi bir gün yaşadı. ABD'de 11 milyon kaçak göçmene vatandaşlık yolunu açabilecek, göç yasa tasarısı Senato'da Cumhuriyetçilerin de desteğiyle onaylandı. Obama, "Senato görevini yaptı" açıklamasında bulundu.

28.06.2013 - 10:11

Obama'dan tarihi zafer için ilk adım

ABD Başkanı Barack Obama'nın en önemli seçim vaadlerinden olan 11 milyon kaçak göçmene vatandaşlık hakkı tanıyacak yasa tasarısı dün Senato'da onaylandı.

Demokratlar, göçmenlik yasa tasarısının onaylanması için bazı Cumhuriyetçi senatörleri de yanına çekmeyi başardı. Göçmenlik yasa tasarısı ABD Senatosu'nda 32'ye karşı 68 oyla kabul edildi.

ZAFERİ AFRİKA GEZİSİNDE ÖĞRENDİ
Obama, başkanlık döneminin en büyük zaferlerinden birini Afrika ziyareti sırasında aldı. Göçmenlik yasa tasarısının Senato'da kabul edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, "Bugün Senato görevini yerine getirdi, şimdi sıra Temsilciler Meclisi'nin aynısını yapmasında" dedi.

Senato'dan tasarının geçmesini, "bozuk göçmenlik sisteminin" düzeltilmesi yönünde "kritik bir adım" olarak nitelendiren Obama, bu tasarının bir "uzlaşı" ürünü olduğunu vurguladı.

OBAMA'DAN ABD HALKINA ÇAĞRI
Obama, göçmenlik reformunun arkasında olan tüm Amerikalıları da süreci yakından takip etmeye ve Kongre üyelerine tasarının geçmesi için baskı yapmaya çağırdı.

Cumhuriyetçi senatör John McCain de, göçmen reformunun önemli destekçilerinden. Cumhuriyetçi senatör John McCain de, göçmen reformunun önemli destekçilerinden.

MECLİS GÜNDEMİNE GELMEYEBİLİR
Göç yasa tasarının daha muhafazakar bir yapıdaki Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ise çok daha zor olacağı belirtiliyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, çoğu Cumhuriyetçi üyenin destek vermediği tasarıyı meclis gündemine getirmeyeceğini söyledi.

ABD'de 4 Demokrat ve 4 cumhuriyetçi senatör tarafından sunulan yeni göç yasa tasarısının Temsilciler Meclisi'nden de kabul edilmesi halinde, ABD yasadışı göçmenlik ve sınır güvenliği konusunda önemli bir adım atmış olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...