Obama'dan tehlikeli test

ABD Başkanı Barack Obama, içme suyu şebekesinde aşırı derecede kurşun tespit edilen flint kentindeydi. Obama, filtreden geçirilmiş suyun güvenli ve içilebilir olduğunu söyledi. Söylemekle de kalmadı, bunu göstermek için kurşunlu su içti.

NTV Haber 06.05.2016 - 00:59

Obama'dan tehlikeli test

ABD Başkanı Barack Obama, Flint kentindeki kurşunlu su krizine el attı. Kenti ziyaret eden Obama, halkı rahatlamak için bir bardak kurşunlu su içti. ABD Başkanı, kurşunlu su nedeniyle kent halkının tepkisini ve öfkesini anladığını söyledi. Kent sakinlerine filtre edilmiş su içmeleri tavsiyesinde bulunan Obama, kameraların önünde şehir şebekesinden gelen bir bardak suyu içti. Obama, Flint'te durumun normale dönmesinin yıllar alacağını da belirtti.

Bir buçuk sene önce şehrin ana su kaynağının değiştirilmesi içme suyuna kurşun karışmasına yol açtı. Durumun tespit edilmesinin ardından kent felaket bölgesi ilan edildi. Flint halkı, kurşunlu su skandalının ardından, bu konudaki ihmalin 500'den fazla kişinin yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle ekolojik koruma ajansına 220 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Kurşunlu suyun özellikle çocukların fiziki gelişimini olumsuz etkilediğine dikkat çekiliyor.

Sayfa Yükleniyor...