Obama: Trump'ın başkanlığından kaygılı

Gazetecilere verdiği röportajda Trump'ın başkanlığını değerlendiren Obama,  "Kaygılarım var mı? Kesinlikle. Tabii ki endişelerim var" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı 15.11.2016 - 03:52

Obama: Trump'ın başkanlığından kaygılı

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin 45'inci başkanı seçilen Donald Trump'ın başkanlığına dair kaygıları olduğunu söyledi.

Obama, Yunanistan, Almanya ve Peru'yu kapsayan yurtdışı seyahati öncesi Beyaz Saray'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasının ardından yönetimin devir sürecinin pürüzsüz bir şekilde gerçekleşmesine yönelik ekibinin her türlü yardımı ve kolaylığı gösterdiğini vurgulayan Obama, "Bu ofis herhangi bir kişiden daha büyüktür. Bu nedenle pürüzsüz bir geçişin sağlanması çok önemli" dedi.

Obama, başkanlığa geldiği 8 yıl öncesine göre ABD'nin bugün daha güçlü bir durumda olduğunu kaydetti. ABD'nin hala dünya için bir örnek teşkil ettiğini anlatan Obama, ülkesinin dünya genelinde "büyük bir ağırlığı" bulunduğunu dile getirdi.

"SAMİMİ BİR GÖRÜŞME YAPTIK"

ABD başkanlığının çok önemli bir görev olduğuna dikkati çeken Obama, seçilmiş başkan Trump'la geçen çarşamba Oval Ofis'te "samimi" bir görüşme yaptığını hatırlattı.

"İDEOLOJİK DEĞİL PRAGMATİST"

"Trump ile olabildiğim kadar dürüsttüm" ifadesini kullanan Obama, Trump'ın "ideolojikten ziyade pragmatist" olduğunu belirtti.

Obama, Trump'ın başkan olarak alacağı kararların kendisine bağlı olacağını söyleyerek, seçim kampanyası yürütmekle ülke idare etmenin aynı şey olmadığına değindi. Barack Obama, "Seçilmiş başkana görüşmemizde tavsiyem yönetimin seçim kampanyasından farklı olduğu şeklindeydi. O da bunun farkında." diye konuştu.

"KAYGILARIM VAR"

Bir soru üzerine, Trump'ın başkanlığına dair kaygıları bulunduğuna ve bu noktada ABD'nin sorumluluklarına işaret eden Obama, "Kaygılarım var mı? Kesinlikle. Tabii ki endişelerim var. O ve ben bir dizi konuda aynı fikirde değiliz. Federal hükümetimiz ve demokrasimiz sürat botu değil, okyanus gemisi. Başkanlığa geldiğimde ben bunu fark ettim" değerlendirmesini yaptı.

TRUMP'A SUİKAST İDDİASI

Sayfa Yükleniyor...