Obama Trump'a mesajı Suriyeli sığınmacıyı davet ederek verecek

ABD Başkanı Barack Obama, Temsilciler Meclisi'nde yarın yapacağı "Birliğin Durumu" konuşmasına Suriyeli sığınmacıyı davet etti. Obama'nın bu davetle Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump'a mesaj verdiği belirtiliyor.

NTV Haber 11.01.2016 - 13:00 | Son Güncelleme : 11.01.2016 - 13:01

Obama Trump'a mesajı Suriyeli sığınmacıyı davet ederek verecek

ABD Başkanı Barack Obama'nın Temsilciler Meclisi'nde yapacağı "Birliğin Durumu" konuşmasının yarın sıradışı bir davetlisi var.

İç savaştan dolayı ülkesini terkeden ve iki yıl Türkiye'de yaşayan Suriyeli bilimadamı Refai Hamo, ABD Başkanı Obama'nın davetlisi olarak Temsilciler Meclisi'ne çağrıldı.

ABD basını, Obama'nın bu davetle Müslüman sığınmacılara kapıları kapatacağını açıklayan Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump'a mesaj vereceğini belirtiyor.

Refai Hamo geçen ay internetteki "Humans of New York" adlı blogda tanıtılmış Suriyeli bilimadamı hakkındaki yazı sosyal medyada milyonlarca beğeni almıştı.

Obama bunun üzerine Hamo’yu "ilham kaynağı" olarak nitelendirmiş, ABD'lı aktör Edward Norton da, Hamo için bağış etkinliği düzenlemişti.

mide kanseri olan hamo’nun suriye’deki iç savaş sırasında evi bombalanmış, eşi, kızlarından biri ve beş yakını hayatını kaybetmişti.

Suriyeli bilimadamı Hemo 2013’te bir oğlu ve hayatta kalan üç kızıyla savaştan kaçarak önce Türkiye’ye geldi.

İstanbul’daki bir üniversitede yazdığı kitabın müfredatta bulunduğunu, buna karşın çalışma izni olmadığı için o üniversitede görev alamadığını kaydeden Hamo geçinebilmek için Türk mimarlara tasarımlarını sattığını kaydetmişti.

İki yıl Türkiye’de kalan 55 yaşındaki Hamo sığınma başvurusunun kabul edilmesi üzerine geçen ay ABD’nin Michigan eyaletine yerleştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...