ABD Başkanı Barack Obama ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasında Türkiye’ni Avrupa Briliği üyelik perspektifi konusundaki görüş ayrılığı devam ediyor.

Normandiya çıkartmasının 65’inci anma törenleri için Fransa’da bulunan Obama, törenlere katılmadan önce Sarkozy ile bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Türkiye’nin AB süreci de gündeme geldi. Obama, ülkesinin Avrupa Birliği’nin karar mekanizmasına karışamayacağını ancak Türkiye’yi çok önemli bir müttefik olarak gördüğünü ve Avrupa birliği’ne entegrasyonunu desteklediğini söyledi.

Barack Obama, ''ABD'nin arzusu, Türkiye'nin Fransa, ABD ve Avrupa'nın diğer ülkeleriyle dostluk ilişkilerini güvencede hissetmesine olanak sağlayacak süreci, müzakereleri teşvik etmektir'' dedi.

Sarkozy'nin Türkiye'nin NATO bünyesindeki çalışmalarını yürekten desteklediğini söylediğini belirten Obama, Fransa Cumhurbaşkanının Türkiye ile daha ileri düzeyde bir ekonomik entegrasyonla ilgilendiğini ifade ettiğini de kaydetti.

Obama özellikle Türkiye’nin NATO çerçevesindeki Afganistan’da yaptığı katkılara ve gelişen ekonomisine vurguda bulundu.

SARKOZY'DE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK
Sarkozy ise Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğu konusunda Obama’nın görüşünü paylaştığını ancak aralarındaki görüş ayrılığının hedef üzerinde değil biçimsel olduğunu söyledi. Türkiye’nin doğu ile batı arasında rol oynamasını savunduğun belirtti ancak daha önce defalarca dile getirdiği gibi Avrupa Birliği’nin dünyada bir istikrar faktörü olduğunu, sınırlarının olması gerektiğini ve bu nedenlerden ötürü Türkiyenin üyeliğine karşı olduğunu söyledi.

Sarkozy, "Benim görüşüm Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olmaması yönündedir fakat Avrupa'nın Rusya ve Türkiye ile birlikte ortak güvenlik ve ekonomik alan yaratmasını düşünelim diyorum" ifadesini kullandı.

Sarkozy, ''Obama'ya benim için Avrupa'nın sınırlarının çok önemli olduğunu, çünkü Avrupa'nın dünyanın istikrar unsuru olduğunu ve bunun da yıkılmasını istemediğimi söyledim'' dedi.