Beyaz Saray'da Zika virüsü zirvesi

ABD Başkanı Barack Obama sivrisinek yoluyla bulaşan Zika virüsünün yayılmasına ve Amerikan halkının korunmasına ilişkin sağlık ve ulusal güvenlik ekibiyle görüştü.

Anadolu Ajansı 27.01.2016 - 10:34

Beyaz Saray'da Zika virüsü zirvesi

Beyaz Saray'ın yazılı açıklamasına göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Slyvia Burwell ile Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Thomas Frieden’in de aralarında bulunduğu sağlık ve ulusal güvenlik ekibi liderlerinden Amerika kıtasındaki Zika ve sivrisinek yoluyla bulaşan diğer virüslerin gelişimine ilişkin bilgi aldı.

Söz konusu virüs karşısında Amerikan halkını korumaya dönük alınan tedbirleri de dinleyen Obama, ayrıca virüsün görüldüğü yerlere yönelik son dönemdeki seyahat uyarılarıyla ABD'de hamile kadınlara bakım hizmeti sunan sağlık
kuruluşlarının yönlendirilmesi konularında bilgilendirildi.

ABD Başkanı Obama, Zika virüsünün Batı Hemisfer'de yayılmasının potansiyel ekonomik etkisi hakkında da bilgi alırken, virüsün tanımlanmasına ilişkin araştırmaların hızlandırılması gerektiğini aktardı.

ABD'li sağlık yetkilileri, ABD dışı seyahate giden Virginia eyaletinde oturan bir kişi de Zika virüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Virginia bölgesi sağlık komiseri Marissa Levine yazılı açıklamasında, virüs yayılmasının görüldüğü bir ülkeye giden şahsın, Virginia'daki halk için herhangi bir risk taşımadığını belirtti.

ABD, virüs nedeniyle 22 ülkeye seyahat uyarısında bulunmuştu. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bölgesel kuruluşu Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Batı Hemisfer'de Kanada ve Şili hariç en az 20 ülkede görülen Zika virüsünün özellikle Güney Amerika’da yayılmaya devam ettiğini duyurmuştu.

Brezilya'da salgın şeklinde ilk kez 2015 yılının mayıs ayında görülen Zika virüsünü taşıyan sivrisinek türü Aedes'in Kanada ve Şili hariç, Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü kaydedilmişti.

Batı Nil virüsü gibi sivrisinek yoluyla yayılan Zika virüsünü ABD'de bulaştıran sivrisineklerin Teksas, Florida ve New Jersey eyaletlerinin doğu kıyılarında görüldüğü açıklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...