Almanya'nın Dresden kentinde bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Obama görüşmeden önce Dresden belediye sarayında kentin ve Saksonya eyaletinin altın defterlerini imzaladı.

ABD Başkanı, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeden sonra Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ortadoğu'da silahlanma yarışını önlemek için her türlü çabayı harcamaları gerektiğini belirtti.

Almanya'nın NATO içinde önemli bir müttefik olduğunu ifade eden Obama, bu bağlamda Afganistan'da ve Pakistan'da teröristlerin barınmamaları ve halka zarar vermemeleri için ortak çabalarını sürdürdüklerini söyledi.

Ortadoğu sorununun çözümü için çok sayıda sorunun da çözümünün gerekli olduğunu ve bunun zaman alacağını kaydeden Obama, ''Ortadoğu'da silahlanma yarışını önlemek için her türlü çabayı harcamalıyız'' dedi.

Filistin-İsrail sorunuyla ilgili olarak da Obama, şiddete karşı çıkarak ve uzlaşma sağlayarak Ortadoğu'da iki devletli bir çözüm için çaba harcanılması gerektiğini vurguladı. Obama, bunun için açık bir diyalog sürdüreceklerini, ancak sorunların çözümüne katkı sağlayabilmek için Almanya gibi güçlü ortaklara da ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Obama, Ortadoğu'da durma aşamasına gelen barış görüşmelerine yeniden ivme kazandırdıklarını kaydederek, ''Biz kimseyi zor kararlar almaya zorlayamayız. Biz sadece bunun için gerekli olan çerçeve şartlarını yaratabiliriz'' şeklinde konuştu.

GUANTANAMO İMAJIMIZA ZARAR VERİYOR
Guantanamo üssünün kapatılmasından sonra bazı terör zanlılarının Almanya tarafından kabul edilmesi konusunun görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Obama, Guantanamo konusunun karmaşık bir konu olduğunu ve bu üssün varlığının geçmişte ABD'nin imajına zarar verdiğini söyledi. Merkel ile bu konuda görüştüğünü belirten Obama, teröristlere karşı mücadelenin ve teröristlerin demokratik şekilde yargılanmasının tüm ülkelerin çıkarına olduğu bilincinde oldukları için müttefik ülkelere de teşekkür etti.

Obama, ''Guantanamo konusunda Almanya bize bir vaatte bulunmadı. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor'' diye konuştu. ABD ve Almanya arasındaki dostluğun, barış ve refah için tüm dünya açısından önemli olduğunu ifade eden Obama, ekonomik krizin aşılması için de Almanya'yla işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

İklimin korunmasıyla ilgili olarak karbondioksit emisyonunun azaltılması için Avrupa ülkelerinin somut sınırlar koyduklarının hatırlatılması ve ABD'nin de bu yönde bir karar alıp almayacağının sorulması üzerine de Obama, bu konuda somut önlemler alınmasına ihtiyaç duyulduğunu ve araştırmalar yaptıklarını belirterek, emisyonun azaltılması konusunda liderlik rolü üstlenmek istediklerini bildirdi.

MERKEL: İSRAİL İLE ÖZEL İLİŞKİLERİMİZ VAR
Merkel de görüşmede ağırlıklı olarak Ortadoğu süreci ve İran'ın nükleer programıyla ilgili neler yapabileceklerini ele aldıklarını belirterek, ekonomik krizin aşılması konusunda da işbirliğini sürdürdüklerini söyledi.

Guantanamo'nun kapatılmasıyla ilgili olarak Merkel, Alman hükümetinin her zaman bu üssün kapatılmasından yana olduğunu hatırlatarak, bu bağlamda yardımcı olabilecekleri tüm konularda hala görüşmekte olduklarını belirtti.

Obama'nın Kahire'de dün yaptığı konuşmayı da ''Arap dünyasına bir kapının açılması'' olarak değerlendiren Merkel, İsrail ile özel ilişkilere sahip oldukları ve bir Filistin devletinin kurulmasını da istedikleri için bu konularda ABD'nin bölgedeki çabalarına yardımcı olabileceklerini, Arap ülkeleri de barış ve refah içinde ekonomik kalkınmanın sağlanmasını istedikleri için bölgede barış konusunda tarihi bir fırsat gördüğünü ifade etti.

Obama, Dresden kentinin sembolü niteliğindeki Frauenkirche kilisesinin gezdikten sonra Merkel ile birlikte Weimar kenti yakınlarındaki eski toplama kampı Buchenwald'a gidecek, daha sonra helikopterle Irak ve Afganistan'da yaralanan askerlerin tedavi gördüğü Ramstein Amerikan üssü yakınlarındaki Landstuhl Amerikan askeri hastanesini ziyaret edecek.

Obama'nın Charlie Payne adlı akrabası, İkinci Dünya Savaşı sonunda Buchenwald toplama kampını Nazilerden kurtaran Amerikan birliğinde görev yapmıştı.

Ziyaret programını kısaltan ABD Başkanı, bu akşam Fransa'ya geçecek, yarın Normandiya çıkartmasının 65. yılı törenine katılacak.