ABD'de 6 Kasım'daki seçimler öncesi Demokrat Parti başkan yardımcısı adayı Joe Biden ile Cumhuriyetçi Parti başkan yardımcısı adayı Paul Ryan, televizyon tartışmasında karşı karşıya geldi.

İlişkili Haberler


ABD'nin Kentucky eyaletindeki Centre College'da yapılan ve 90 dakika süren oturumda, federal bütçe açığı, vergiler, işsizlik, sağlık sistemi gibi Amerikan ekonomisini ilgilendiren konuların yanı sıra, Libya, Afganistan, Suriye ve İran gibi dış politika konuları ve kürtaj konusu tartışıldı.

Biden-Ryan karşılaşması, içeriğinin yanı sıra geçtiğimiz hafta nispeten "nazik" bir havada geçen Obama-Romney düellosunun aksine daha hararetli bir tartışmaya sahne olmasıyla hafızalara yerleşti.

Tartışmada Biden ve Ryan sık sık birbirlerinin sözünü keserken, son sözü birbirlerine kaptırmamak için de yoğun bir mücadele verdiler.

Dış politikanın tartışıldığı sırada Demokrat aday Joe Biden, Ryan'ın sözünü keserek, "Saygısızlık etmek istemem ama bunlar palavra" dedi. Vergi konusu tartışıldığı sırada da Biden yine araya girerek, Ryan'a, "Oh şimdi de Jack Kennedy'mi oldunuz. Bu hakika" sözleriyle müdahale etti.

GAF HATIRLATMASI
Tartışmada, Biden, Mitt Romney'nin "yüzde 47" gafını hatırlatınca Cumhuriyetçi aday Ryan, Joe Biden'ın sık sık gaf yaptığını ima ederek, "Başkan yardımcısı bazen kelimelerin ağızdan doğru şekilde çıkmadığını çok iyi bilir" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçtiğimiz haftaki münazarada Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney'nin karşısında ''pasif'' kaldığı eleştirileri ve son günlerdeki anketlerde puan kaybetmesinin baskısı altında olan Biden'in, hem bu eleştirileri savuşturmak hem de ''tedirgin'' parti tabanını tekrar canlandırmak gayesiyle, oturumda agresif ton takınması gözlerden kaçmadı.

Hatta bir ara, Biden tarafından sözünün kesilmesine sinirlenen Ryan, ''Sayın Başkan Yardımcısı, hasarı telafi etmek için çok büyük baskı altında olduğunuzu biliyorum, ama birbirimizin sözünü sürekli kesmezsek insanlara daha iyi hizmet etmiş oluruz'' şeklinde çıkışta bulundu.

TWITTER'DA ALAY KONUSU
Biden'ın oturumda, Başkan Obama'nın aksine mimiklerini daha çok kullanması, Ryan konuştuğu sırada zaman zaman abartıya da kaçan derecede gülmesi ve ''şaşkınlık'' ifadesi olarak kollarını yukarıya kaldırması dikkati çekti.

Biden'ın gülmeleri, kimi yorumcular tarafından ''antipatik'' bulunurken, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da da alay konusu oldu.

BERABERE KALDILAR
Amerikan medyasında tartışmayla ilgili yapılan tartışmalarda, Biden ve Ryan'ın ''berabere'' kaldığı yorumları ağır bastı. CNN/ORC International'ın anketine göre ise, oturumu izleyen kayıtlı seçmenlerin yüzde 48'i Ryan'ı galip ilan ederken, Biden'ın kazandığını düşünenlerin oranı ise yüzde 44'te kaldı.