Obama'nın Müslüman olduğuna inanıyorlar

ABD'de Obama'nın Müslüman olduğuna inananların oranı yüzde 20'ye yaklaştı.

Haberler 19.08.2010 - 16:27

Obama'nın Müslüman olduğuna inanıyorlar

ABD'de yapılan bir kamuoyu araştırması, vatandaşların beşte birinin Başkan Barack Obama'nın Müslüman olduğunu sandığını ortaya koydu.


Araştırmanın, Obama'nın 11 Eylül saldırılarının gerçekleştiği sıfır noktasına yakın bir yerde cami yapımına destek verdiği döneme denk gelmesi dikkat çekti. Obama'nın cami inşasına destek vermesi kendi partisinden de tepki çekiyor.

Pew Araştırma Merkezinin anketine göre, düzenli olarak kiliseye gitmesine ve defalarca Hristiyan olduğunu söylemesine karşın, Obama'nın gerçekte Müslüman olduğuna inananların sayısı artıyor.

Özellikle Cumhuriyetçilerin üçte biri Obama'nın Müslüman olduğuna inanıyor. Bu düşüncede olanların sayısının, geçen yıla göre iki katına çıktığına işaret ediliyor.

Herhangi bir siyasi partiye bağlı olmayan vatandaşlardan bu görüşü taşıyanların oranı ise bir yıl içinde 8 puan artarak yüzde 18'e çıktı.

Buna paralel olarak, Obama'nın Hristiyan olduğunu düşünenlerin oranı son bir yılda yaklaşık yarı yarıya azalarak yüzde 34'e düştü.

Obama'nın Müslüman olduğunu düşünenlerin yüzde 60'ı, bu görüşü medyadan edindiğini söyledi.

Pew'un araştırması 21 Temmuz ile 3 Ağustos arasında üç bin kişinin katılımıyla yapıldı.

"BAŞKAN HIRİSTİYANDIR"
Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili, Beyaz Saray'dan ''Başkan Hıristiyandır'' açıklaması yapıldı.

Beyaz Saray sözcüsü Bill Burton, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Başkan Obama'nın her gün dua eden bir Hıristiyan olduğunu'' kaydetti.

Burton, birçok Amerikalının ekonomi, Irak ve Afganistan'daki savaşlarla ilgilendiğini, ''Başkan'ın hangi dinden olduğu yönündeki birçok haberi okumadığını'' belirtti. Sözcü, ''Başkan açıkça Hıristiyandır. Her gün dua eder'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...