Obama'nın sınav günü

ABD Başkanı Barack Obama, Kongre ara seçimlerinde ilk önemli sınavını veriyor. Anketlere göre, Demokratlar'ın seçimde güç kaybetmesi bekleniyor.

01.11.2010 - 15:09

Obama'nın sınav günü

ABD'de halk 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamını, Senato'nun 37 üyesi ve 37 eyaletin valisini belirlemek üzere sandık başına gidiyor.

Seçim, 22 ay önce iktidara gelen Demokrat Başkan Barack Obama'nın ilk ciddi sınavı olma niteliği taşıyor.

Ancak kamuoyu yoklamaları, halkın ekonomik krizin faturasını Obama'ya çıkaracağını ve tercihini Cumhuriyetçilerden yana kullanacağını gösteriyor. NBC News ve Wall Street Journal’ın yarın yapılacak ara seçimler öncesinde yaptığı ankete göre, seçmenlerin neredeyse yarısı Kongre’nin Cumhuriyetçilerin kontrolünde olduğunu görmek istiyor.

Demokratlar, şu anda Kongre'nin her 2 kanadında da çoğunluğu elinde bulunduruyor. Seçimin ardından Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirmesi bekleniyor.

Demokratların anket yetkilisi Peter Hard, çıkan sonuçların ardından, "Demokratlar yaklaşan fırtınanın gücünü hissedecek" yorumunda bulundu.

TÜRKİYE İÇİN ETKİLERİ NE OLACAK?
Seçim sonuçlarının, Türkiye-Amerika ilişkilerine de yansımaları olacak. Ermeni tasarılarına desteğiyle bilinen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin koltuğuna, geçmişte bu girişimlere karşı çıkan Cumhuriyetçi John Boehner'in oturması bekleniyor.

Boehner, 2007'de, Ermeni tasarısının genel kurula getirilme girişimini "sorumsuz bir davranış" olarak nitelemiş, konunun siyasetçilerin değil tarihçilerin işi olduğunu söylemişti.

Ancak Cumhuriyetçilerin İran ve İsrail konusunda Demokratlara kıyasla çok daha hassas oldukları, bunun da Türkiye'nin önünde yeni zorluklar yaratabileceğine dikkat çekiliyor.

Daha önce Ermeni tasarılarına karşı çıkan bazı Cumhuriyetçilerin Türkiye'yi, İran ve İsrail politikasını değiştirmemesi halinde tasarıya destek vermekle tehdit ettikleri hatırlatılıyor.

ÇAY PARTİSİ DE TEST EDİLECEK
Seçimlerde, son dönemde popüler hale gelen 'Çay Partisi' hareketinin etkinliği de test edilmiş olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...