ABD Başkanı Barack Obama'nın, başkanlığa aday olduğu günlerden beri yanından ayrılmayan bir isim var: Eski basketbolcu, Duke Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunu, 28 yaşındaki Reggie Love.

İlişkili Haberler


Reggie Love Obama'nın "body man"i olarak geçiyor. Yani Obama'nın sağ kolu... First lady Michelle Obama'dan sonra, Barack Obama'nın yanına en çok yaklaşabilen isim olan Reggie Love, her zaman ABD Başkanı'nın bir adım yakınında oluyor ve onun rahat edebilmesi için çalışıyor. Yaptığı iş korumalık değil, amacı sadece ihtiyaç duyulan her anda Obama'nın yanında olmak ve onun kişisel ihtiyaçlarını karşılamak.

Love Obama'nın bir bakıma kişisel asistanı sayılıyor. Şimdiye kadar birçok ABD başkanı da böyle kişisel asistanlara sahip oldu. Bu asistanın görevi kapsamına hemen herşey giriyor, sadece siyaset hakkında konuşması yasak.

1.90 boyundaki Reggie Love'ın görevleri hayli ilginç: Obama'nın telefonunu taşımak, gerekli numaraları aramak, atıştırmalık yiyecek veya sakız getirmek, başkana kiminle el sıkıştığını söylemek, Obama'nın kalem ve not defterini taşımak, gerektiğinde not tutmak, Beyaz Saray ahçısına yemek menüsünü söylemek, ofisinde onun sevdiği kuruyemişlerden bulundurmak, sigara tiryakisi olan Obama'nın çiğnemesi için nikotin sakızı bulundurmak...

Eski bir basketbolcu olan ve Amerikan futbolu da oynamış olan Reggie Love'ın önemli görevlerinden biri de, başkan Obama'nın istediği zamanlarda basketbol oynamak.

Obama baskete olan tutkusu ile biliniyor ve birçok zaman hazırlıksız bir şekilde basket oynamak istiyor. Bu zamanlarda Reggie başkan ile basket oynuyor. Reggie'nin başkan ile siyaset konuşması yasak, ancak spor ve müzik hakkında sık sık sohbet ediyorlar. Bazen beraber spor programı izliyorlar. Obama'nın iPod'unda yer alan şarkıları ayarlamak da Reggie'nin görev alanına giriyor.

Her zaman şık giyinen Reggie Love, Obama'nın "body man"liğini, Demokrat Parti'de adaylık için yarıştığı günlerden beri, yani yaklaşık iki yıldır sürdürüyor. Ancak Obama'nın ABD Başkanı seçilmesi ile Reggie'nin yıllık maaşı, 30 bin dolardan 100 bin dolara çıktı. Şu an Oval Ofis'in hemen dışında küçük bir odası var.

Love kolunda Obama'ya ve Demokrat Parti'ye bağlılığını gösteren bir dövme taşıyor.

Barack Obama, Reggie Love ve Chris Duhon
Barack Obama, Reggie Love ve Chris Duhon