Obama'ya Almanya'da soğuk duş

ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey İrlanda'daki G-8 Zirvesi sonrası Almanya'yı ziyaret ediyor. Merkel ve Gauck'la görüşmesi sonrası Berlin'de halka seslenen Obama hayal kırıklığı yaşadı. Obama'yı dinlemeye sadece 4500 kişi geldi.

19.06.2013 - 17:42

Obama'ya Almanya'da soğuk duş

ABD Başkanı Barack Obama'ya Almanya ziyaretinde Michelle Obama ve iki kızı da eşlik ediyor. Obama, Berlin'de halka seslenmeden önce Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'la bir araya geldi.

Alman iki liderle buluşması sonrası Berlin'de "Brandenburger Tor" da halka seslenen ABD Başkanı Barack Obama'yı dinlemeye sadece 4500 kişi geldi. ABD Başkanı Obama, 2008 yılında aynı yerde bir konuşma yapmış ve kendisini dinlemeye 200 bin kişi gelmişti.

Sıcak hava nedeniyle konuşmasını ceketini çıkardıktan sonra başlayan Obama "özgürlük" vurgusu yaptı. Konuşmasında "eşitlik" ve "entegrasyon" vurgusu yapan ABD Başkanı Barack Obama, "Bütün insanlara eşit fırsat şansı tanınmalıdır. Kalplerde duvarlar örülü olduğu müddetçe, onları yıkmak için çaba harcamalıyız" dedi.

Suriye'deki iç savaşa da değinen ABD Başkanı Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın geleceğinin

olmadığını ifade ederek, ''Esad kendi halkını öldürüyor. Ülkesini kan gölüne çevirdi. Kendi meşruiyetini tekrar kazanması mümkün değil'' dedi.

Suriye'de barış, demokrasi ve hoşgörü istediklerini vurgulayan Obama, kimyasal silah kullanılmaması uyarısında da bulunarak, ''Suriye'deki muhaliflere nasıl, ne gibi yardım yapılacağı konusunda yorum yapmayacağım. Biz sadece savaşı sona erdirmek istiyoruz'' diye konuştu.

'NÜKLEER SİLAHLARI AZALTACAĞIZ'
"Soğuk Savaş" kalıntılarından tamamen kurtulmak için Rusya'ya nükleer silahların düşürülmesi çağrısı yapan Obama, ABD'nin nükleer silah kapasitesini üçte bir oranında düşürmeye hazır olduğunu söyledi.

Obama, barışçıl nükleer enerji kullanımının, uluslararası çerçevesini belirlemek için 2106 yılında "Nükleer Zirve" yapmayı planladıklarını söyledi.

Obama'nın 2008'de Berlin'de yaptığı konuşmayı 200 bin kişi dinlemişti. Obama'nın 2008'de Berlin'de yaptığı konuşmayı 200 bin kişi dinlemişti.

'GUANTANAMO'YU KAPATMAK İSTİYORUM'
Guantanamo'da tutsakların kaldığı cezaevini kapatmak istediğini belirten ABD Başkanı Barack Obama, ancak bunun kolay olmayacağına işaret etti. Bu konudaki tartışmaların sürdüğünü vurgulayan Obama, "Guantanamo hala tehlikeli kişilerin kaldığı bir yer" dedi.

DİNLEME SKANDALINI SAVUNDU
ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun skandala yol açan dinleme programlarını da savunan ABD Başkanı Obama, söz konusu programların birçok hayat kurtardığını iddia etti.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun yürüttüğü programla en az 50 terör tehdidinin boşa çıkarıldığını vurgulayan Obama, "Bu tehdit sadece ABD'de değil Almanya gibi ülkelerde de var" dedi. Obama, programların katı mahkeme gözetimiyle ve sınırlı bir çerçevede yürütüldüğünü de savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...