Roth: İşkenceye karışan yetkililer Obama döneminde yargılanmazsa, bir daha yargı karşısına çıkmaları zor olur.

İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü Kenneth Roth ve Ulusal Güvenlik Uzmanı Laura Pitter, "Daha fazla mazeret yok: CIA işkencelerine adalet için yol haritası"
başlığı altında hazırladıkları raporla ilgili açıklamalarda bulundular.

Roth, Obama yönetiminin, Bush döneminde yönetimde görev alan Amerikalı
21 eski yetkiliyi adalet karşısına çıkarması gerektiğini kaydederek, "George Bush
ve Dick Cheney dahil bu kişiler hakkında soruşturma yapılmaması durumunda
Obama'nın mirası zehirlenecektir" ifadesini kullandı.

Raporda, işkenceyi doğrudan uygulayan görevlilerden işkencenin yapılmasını onaylayan yetkililere kadar birçok kişiyi mercek altına aldıklarını dile getiren Roth, bazı daha düşük konumdaki yetkililerin kendilerine verilen emirlerin yetki sınırlarını aşmasının da söz konusu olduğunu savundu.

Roth, "Gerek emri veren, gerekse yapılan işkencenin meşruiyetini sağlamaya çalışan birçok görevlinin rolünü inceledik. Fakat kendilerine verilen resmi emri aşarak bunun ötesine geçen daha düşük seviyedeki görevlileri ve işkenceyi yapan kişileri de incelemek önemli" ifadesini kullandı.

Hazırlanan raporun amacının olaya karışan kişilerin isimlerini deşifre etmek olmadığını belirten Roth, Bush hükümetini işaret ederek, "Kimin bu olayı meşrulaştırmaya çalıştığı, emirleri ve işkence yetkisini verdiği çok iyi
bilinmektedir" dedi.

"MUHTEMELEN SON ŞANS"

Roth, şunları kaydetti:

"Bu muhtemelen son şans. Eğer Obama yapmazsa Cumhuriyetçilerin yapmasını düşünmek bile imkansız. Hillary Clinton yönetimi altında Demokratların oluşturacağı bir iktidar olursa Obama'nın yapmadığı bir şeyi Clinton'ın yapacağını sanmıyorum. Bu sebeple şu an Obama'nın mirası açısından önemli bir an."

"MAĞDURLAR DA DİNLENMELİ"

Laura Pitter de, "Geçen seneki; sorgu tekniklerini anlatan rapor, CIA'in kendi kayıtlarındaki açıklamalar üzerinden hazırlandı. İşkenceye maruz kalanların görüşleri hala kayıtlarda yok. Onların sözlerini de dinlemek lazım" dedi.

BUSH SAVUNMUŞTU

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney, CIA'in "gelişmiş sorgulama" tekniklerinin yasal olduğunu iddia etmişti. Bush, programda yer alan görevlileri "Amerika'yı korumaya çalışan vatanseverler" olarak nitelemişti.

ABD Senatosu, 9 Aralık 2014'te 6 bin sayfalık işkence raporunun kamuya duyurulan 528 sayfalık özet bölümünde, CIA'in terör şüphelilerine, "cinayet, komplo ve cinsel taciz" dışında "makattan yemek ve su verme, böcek dolu kutuya hapsetme, dışkılarını üzerilerine yapmaya zorlama" gibi işkence yöntemlerini uyguladığı açıklamıştı.