ABD'de Cumhuriyetçi Partili Kentucky Senatörü Rand Paul ile aşırı muhafazakar Çay Partisi hareketinin desteklediği bir grup, Başkan Obama'ya dava açtı.

Gerekçe, Obama'nın, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) milyonlarca Amerikalının telefon kayıtlarını toplamasına izin veren politikası.

Senatörü Paul başkent Washington'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, davayı, hem kendileri hem de 2006'dan bu yana ABD'de telefon hizmeti alan Amerikalılar adına açtıklarını söyledi.

Paul ve birlikte hareket ettiği grup, NSA'in milyonlarca kişinin telefon görüşmelerinin zamanını, numaralarını ve diğer bilgilerini kayıt altına alan programın ABD Anayasası'nın Dördüncü Düzenlemesi'ne aykırı olduğunu savunuyor.

NSA'in kamuoyunda bir hayli tartışma yaratan programı, eski CIA çalışanı Edward Snowden tarafından basına sızdırılmasıyla açığa çıkmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu dünyanın önde gelen birçok liderinin de dinlendiğinin de anlaşılmasının ardından Beyaz Saray'ın birçok ülkeyle ilişkilerinde sıkıntılar baş göstermiş, ABD içinde de eleştirilerin dozu yükselmişti.

Cumhuriyetçi Senatör Paul, Snowden'ın NSA'in çalışmalarını açıklığa kavuşturmasından sonra kuruma en ağır eleştirileri yönetenlerin başında yer alıyor.