NTV

'Obama'ya sivilleri öldürme ödülü verilmeli'

Anadolu Ajansı

Dünya

Taliban, ABD Başkanı Barack Obama'ya Nobel Barış Ödülü verilmesini kınadı.

ABD Başkanı Barack Obama'ya Nobel Barış Ödülü verilmesi olumlu tepkilerin yanı sıra bazı sert eleştirileri beraberinde getirdi.

Eleştiriler, göreve başlayalı henüz 9 ay olan Obama'nın dikkate değer bir dış politika başarısı göstermediği yönünde.

Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland gazetecilerin, Obama'ya ödülün ''vaktinden önce verilip verilmediği'' yönündeki sorularına, ''Obama'nın şu ana kadar yaptıklarıyla ödülü hak ettiğini ve bu ödülün onun yapmaya çalıştıklarına katkıda bulunmasını umdukları'' cevabını verdi.

Nobel Komitesinin kararı, Nobel Barış Ödülü sahibi Nelson Mandela ve Mihail Gorbaçov tarafından olumlu karşılanırken, Filistinli Hamas örgütü ödülün ''zamanından önce verilmiş'' olduğunu ileri sürdü. Ödüle en sert tepki ise Taliban'dan geldi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid'in Nobel kararına tepkisi, ''Nobel Barış Ödülü mü? Obama'ya şiddeti artırma ve sivilleri öldürme ödülü verilmeli'' şeklinde oldu.

Bir başka Taliban sözcüsü de , yakında Afganistan'a takviye asker gönderilmesi konusunda karar vermesi beklenen Obama'ya Nobel barış ödülü verilmesini kınadığını söyledi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise Nobel barış ödülü için doğru kişinin seçildiğini belirtti.

DAHA ÖDÜLÜ HAK ETMESİ İÇİN ÇOK YOLU VAR
Hamas yetkilisi Sami Ebu Zühri ise, ''Obama'nın ödül hak etmesi için daha çok yolu var. Obama sadece sözler verdi, dünya barışına gerçek bir katkıda bulunmadı. Arap ve İslam dünyasındaki sorunların adil şekilde çözüm sağlanması için hiçbir şey yapmadı'' dedi.

BU BİR ŞAKA OLMALI
Pakistan'daki İslam Cemaati grubunun liderlerinden Liyakat Baluh da, ödülün ''utandırıcı bir şaka'' olduğunu söyledi.

İRAN: UMARIZ ÖDÜL OBAMA DA ADALET İSTEĞİ UYANDIRIR
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın danışmanlarından Ali Ekber Civanfekr de Nobel barış ödülü verilmesinin, ABD Başkanı Barack Obama'yı dünyada adaletsizliğe son verme yolunda çalışmaya teşvik etmesi gerektiğini belirtti.

Ahmedinejad'ın danışmanı, "Ödülün Başkan Obama'da dünyaya adaleti getirme yolunu seçme isteği uyandırmasını umuyoruz" dedi.

Filistin barış müzakereleri Başmüzakerecisi Saib Erekat ise, ödülün Obama'ya verilmesini memnuniyetle karşıladığını ve Obama'nın Orta Doğu'ya barış getirebileceğine inandığını söyledi.

Ödülün en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen Zimbabve Başbakanı Morgan Tsvangirai, Obama'nın ödülü hak eden bir aday ve ''sıra dışı bir örnek'' olduğunu belirtti.

OBAMA OSLO'YA GİDECEK
Obama'nın yardımcılarından David Axelrod, MSNBC'ye yaptığı açıklamada, ödülün, Başkan için beklenmeyen bir şeref ve Obama'nın nükleer silahsızlanma ve iklim değişikliği gibi dünyanın karşılaştığı sorunlar konusundaki çalışmasının teyidi olduğunu söyledi.

Axelrod, Obama'nın ödül töreni için Oslo'ya gidip gitmeyeceği yönündeki soruya da, "Gideceğini varsayıyorum, ancak bilmiyorum" yanıtını verdi.

Obama, Theodore Roosevelt ve Woodrow Wilson'un ardından bu ödülü kazanan 3. ABD Başkanı oldu.