Obama'ya Snowden çağrısı

Dünyanın önde gelen gazetelerinden New York Times ve Guardian, başyazılarında, Obama'ya, Snowden'a, "Yasadışı bir olayı su yüzüne çıkaran muhbir olarak" davranılması ve hoşgörü gösterilmesi çağrısında bulundu.

Anadolu Ajansı 02.01.2014 - 23:03

Obama'ya Snowden çağrısı

İngiltere'nin ünlü gazetesi Guardian ile ABD'nin prestijli gazetesi New York Times (NYT) , dünkü başyazılarında, ABD Başkanı Barack Obama'dan, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın neden olduğu (NSA) ''İzleme skandalı''nı ortaya çıkaran NSA'in eski sistem analisti Edward Snowden'a, "Yasadışı bir olayı su yüzüne çıkaran muhbir olarak" davranılması ve hoşgörü gösterilmesi çağrısı yaptı.

NYT ve Guardian, Obama'ya yaptıkları çağrıda, NSA'ye ait 1 milyon 700 bin gizli dokümanı kopyalayıp, bunlardan bazılarını gazetelerde yayımlatmasıyla, ABD'deki devletin neden olduğu "İzleme skandalı"nı ortaya çıkaran Snowden'a, "Yasadışı bir olayı su yüzüne çıkaran muhbir olarak" davranılmasını ve hoşgörü gösterilmesini istedi.

NYT'deki başyazıda, Snowden'ın ortaya çıkardıklarının hiçbirinin, ABD'nin istihbarat operasyonlarına ''Derin bir zarar vermediği'' ve ulusal güvenliği de zararının bulunmadığı belirtilerek, NSA'in eski sistem analistinin çabalarının, federal devletin, gizliliğe ve anayasayla garanti altına alınmış hakların korunmasına karşı saygı eksikliğini ortaya çıkardığı aktarıldı.

Öte yandan, Guardian'ın son başyazısı, Snowden'a için ilk af çağrısı olmazken, hoşgörü isteğini reddeden ABD yönetimi, Snowden'ın ülkeye gelip mahkemeye çıkması gerektiği açıklamasında bulunmuştu.

Bu arada, Snowden'a af konusundaki ilk girişimi başlatan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), NSA'yi dava etmiş, New York'ta görülen son davada hakim, NSA'nin izleme gerekçesini yerinde görerek, Amerikan devletini haklı bulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...