Obama'ya ülkelerden tebrik yağıyor

İkinci kez ABD Başkanı seçilen Barack Obama'ya tebrik yağıyor. Cumhurbaşkanı Gül'ün ardından Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Obama'nın zaferini kutladı.

07.11.2012 - 12:43

Obama'ya ülkelerden tebrik yağıyor

ABD seçimleri Barack Obama'nın zaferiyle sonuçlandı. Yeniden ABD Başkanı seçilen Barack Obama’yı ilk kutlayan isimler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İsrail Başbakanı Netanyahu yer aldı.

Obama'ya İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel de tebrik mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Obama'yı kutlayarak, Türkiye ile ABD arasındaki "model ortaklığı" korumaya kararlı olduklarını ifade ederken; Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yayımladığı yazılı bildiride, ''ABD halkının tercihini selamlıyorum'' dedi.

BAĞLILIĞIN EN BÜYÜK GÖSTERGESİ
François Hollande, ''Kişisel olarak ve Fransa halkı olarak size en sıcak tebriklerimi sunuyorum. Hem ABD halkı hem de dünya için önemli bir gün. Sizin tekrar seçilmeniz, ABD halkının, daha açık ve dayanışma içinde, dünya barışı, çevre ile ekonomi alanlardaki sorunların çözümüne yönelik bağlılığının da en belirgin göstergesi'' değerlendirmesinde bulundu.

Obama'nın yeni başkanlık döneminde ABD ve Fransa arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini arzu ettiklerini kaydeden Hollande, bu işbirliğinin ekonomik büyümenin tekrar sağlanması, işsizlikle mücadele ve dünya barışına hizmet etmesini umut ettiğini belirtti.

'İLİŞKİLERİ İLERİ GÖTÜRMEYE HAZIRIZ'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Barack Obama'nın ikinci kez ABD Başkanı seçilmesini memnunlukla karşıladığını ve  bunun iki ülke arasındaki ilişkiler üzerinde olumlu etki yaratacağını umduğunu açıkladı. Açıklamayı Putin'in sözcüsü yaptı.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da, ülkesinin ikili ilişkileri ABD'nin istediği kadar ileriye götürmeye hazır olduğunu bildirdi.
   
Rus RIA ajansına göre Lavrov bir Rus gazetesine verdiğisöyleşide, "Bu yönetimle işbirliği yapmaya devam edeceğiz. Karşılıklı eşitlik, çıkarlar ve saygı temelinde ilişkileri ABD yönetimi ne kadar isterse o kadar ileriye götürmeye hazırız" dedi.

ABD VE AVRUPA ARASINDA İLERLEME SAĞLAR
İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise ikinci kez ABD Başkanı seçilen Barack Obama'yı tebrik etti.

Napolitano tebrik mesajında, "Başkanlığınızda ikinci döneme başlıyor olmanızdan dolayı size, İtalyan halkı ve kişisel tebriklerimi iletmek benim için memnuniyet verici" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Napolitano, seçim sonrasında her iki adayın, sorumluluk duygusuyla hareket ederek sonuçları tanımasını ve ülkeleri için birlik içinde çalışma mesajları vermesini de hayranlıkla takip ettiğini belirtti.

İtalya Cumhurbaşkanı, mesajında şöyle devam etti:

"ABD halkı, sorunların ve beraber yüzleşmekte olduğumuz ekonomik krizin çözümü için size bir dönem daha bu görevi emanet etti. İtalyan ve Amerikan halkı, daha güçlü bir dostluğa ihtiyaç duymamaktadır. ABD ile Avrupa arasında daha yakın işbirliği, barış, demokrasi ve insan hakları konularının ilerlemesini sağlar."

ALMANYA'YA DAVET
Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel de yeniden ABD Başkanı seçilen Barack Obama'ya tebrik mesajı göndererek kutladılar.

Gauck mesajında, Obama'yı, yeniden ABD Başkanı olarak seçilmesinden dolayı Alman halkı adına yürekten tebrik ettiğini belirtti.

Aynı değer ve inançların ortakları olarak Almanya ve ABD'nin dünyada sorumluluk taşıdığını ifade eden Gauck, özgürlük, barış, refah ve çevreye yönelik küresel konulardaki sorunlara ve tehditlere karşı çıkılması gerektiği, Almanya'nın buna ABD'nin yanında güvenilir bir şekilde katkı vereceğini kaydetti.

Başbakan Merkel de Obama'yı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederek, son yıllarda birlikte yakın ve dostça çalıştıklarına işaret etti.

İki ülkenin bundan sonra da dış politika ve ekonomik sorunların üstesinden gelinmesi için yakın işbirliğini sürdüreceklerinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Merkel, Obama'yı Almanya'ya davet etti.

Merkel, Obama'ya ikinci dönem başkanlık için güç ve başarı diledi.

MURSİ'DEN OBAMA'YA TEBRİK
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de ikinci kez ABD Başkanı seçilen Barack Obama'yı tebrik mesajı yayınlayarak kutladı.

Mursi mesajında, "adalet, özgürlük, barış için iki ülkenin ortak hedeflerine hizmet edecek dostluk ilişkilerini güçlendirmeyi ümit ettiğini" belirtti.

YAKIN ÇALIŞMAYA DEVAM
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise "İsrail halkının güvenliği için hayati önem taşıyan konularda Başkan Obama'yla yakın çalışmaya devam edeceğim" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...