'Obama'yı Yahudi lobisi yönetiyor'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad NBC televizyonuna, hiçbir şekilde ABD'ye ihtiyaç duymadıklarını ve Obama'yı Yahudi lobisinin yönettiğini söyledi.

Haberler 16.09.2010 - 12:03

'Obama'yı Yahudi lobisi yönetiyor'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, gelecek hafta Birleşmiş Milletler toplantılarına katılmak üzere New York'a gidiyor.

Ziyaret öncesinde Amerikan NBC televizyonuna konuşan Ahmedinejad, hiçbir şekilde ABD'ye ihtiyaç duymadıklarını ve yaptırımlardan korkmadıklarını söyledi ve Amerikan Başkanı Obama'yı Yahudi lobisinin etkisinde kalmakla suçladı.

Amerikan Başkanı Barack Obama'yı yeterince etkili olmamakla suçlayan İran lideri şöyle konuştu: "Başkan Obama bir şeyler yapmak istiyor olabilir, ama üzerinde çok baskı var. Bu baskı grupları onun bir şey yapmasına izin vermiyor. Farklı lobiler var. Daha da önemlisi Siyonistler var. Obama bir şey yapmak isterse onlar engel oluyor."

Batılı ülkelerin İran'a yönelik yaptırımları daha da ağırlaştırma peşinde olduklarını belirten Ahmedinejad, ''ABD, yaptırımları yüz katına çıkarsa ve hatta Avrupa ülkeleri de buna katılsa dahi biz kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacak durumdayız'' ifadesini kullandı.

''İran'ın hiçbir şekilde ABD'ye ihtiyacı yok'' diyen Ahmedinejad, yaptırımlarla bir sonuç alınamayacağını kaydetti.

BM'den İsrail'in sahip olduğu kitle imha silahlarını denetlemesini isteyen Ahmedinejad, ''Siyonist rejim, nükleer silahlara sahip ve sürekli olarak komşularını tehdit ediyor'' diye konuştu.

İKİ KÜLTÜR ARASINDA ÇATIŞMA YOK
Mahmud Ahmedinejad, Floridalı rahibin Kuran-ı Kerim yakma girişimi hakkında ise şunları söyledi:

"Amerikan halkı Müslümanlardan nefret ediyor mu? Hayır. Müslümanlar da Amerikalılardan nefret etmiyor. Bu meselenin halklarla bir alakası yok. İki kültür arasında bir çatışma yok."

Sayfa Yükleniyor...