İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle 2011 yılında ortaya çıkan siyasi, ekonomik ve sosyal sisteme tepki gösteren ''Öfkeliler'' adlı halk hareketinin öncüsü bazı sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla Madrid'de yapılan gösterilerde meclis binası kuşatıldı.

İspanya'nın farklı şehirlerinden gelen grupların da destek verdiği ve ''Meclisi İşgal Et'' adı verilen eylem kapsamında üç koldan yürüyüş düzenlenerek, Madrid'deki meclis binasına yaklaşılmaya çalışıldı.

Gösterilere izin veren Madrid özerk yönetimi, buna rağmen meclis binasına yaklaşmaya müsaade etmezken, meclise giren yollar demir barikatlarla kapatıldı. Güvenliğinin sağlanması için bin 300'den fazla polis görevlendirildi.

Meclis kuşatılarak, buraya açılan yolların önünde yapılan gösterilerin en büyüğü Neptün Meydanı'nda gerçekleşirken, yüzlerce kişi ''istifa'' sloganları attı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ, 14 YARALI
Bu arada bazı göstericilerin barikatları aşmaya çalışması ve polise yabancı maddeler atması üzerine polis şiddetli müdahalede bulundu. Çıkan olaylarda 14 kişi yaralandı, 23 kişi de gözaltına alındı.

Madrid özerk yönetimi yetkilileri yaralılardan 1 kişinin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Meclise halen yaklaşmaya çalışan göstericiler ile polis arasındaki olaylar Madrid'in merkezindeki sokak aralarında ve meydanlarda devam ediyor.