Amerikan televizyonu NBC'ye konuşan baba Lonnie Snowden, ABD'nin bazı koşulları sağlaması halinde oğlu Edward Snowden'ın ülkesine döneceğini söyledi. Baba Snowden, oğlunun geri dönmesinin en önemli koşulunun ise, mahkemeye çıkarılmadan önce tutuklanmaması olduğunu belirtti.

Bu konudaki plan ve koşulların yer aldığı bir mektubu ABD Adalet Bakanı Eric Holder'e bugün göndereceğini belirten baba Snowden, "Oğlumun vatanına ihanet ettiğini düşünmüyorum. Ancak gizli bilgileri sızdırarak ABD yasalarını çiğnediği bir gerçek" dedi.

Baba Lonnie Snowden, "Ama yine de oğlum hain olarak nitelendirilecekse, burada hükümete karşı bir ihanet var. Fakat onun Amerikan halkına ihanet ettiğini hiç düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

'WIKILEAKS ONU KULLANIR'
Oğlu Edward Snowden'ın WikiLeaks dahil, başka kişiler tarafından kullanılmasından endişe ettiğini dile getiren baba Snowden, "WikiLeaks'in geçmişine baktığınızda, onların derdinin ABD Anayasası'na uymak olmadığını, mümkün olan en fazla gizli bilgiyi sızdırmak olduğunu görürsünüz" dedi.

Pentagon, çalışanlarının İngiliz gazetesi Guardian'ın internet sayfasına girmesine kısıtlama getirdi.
Pentagon, çalışanlarının İngiliz gazetesi Guardian'ın internet sayfasına girmesine kısıtlama getirdi.

PENTAGON'DAN GUARDIAN'A KISITLAMA
ABD Savunma Bakanlığı ise, NSA'in gizli telefon dinleme ve internet izleme programını yayınlayan İngiliz gazetesi Guardian'a kısıtlama getirdi.

ABD ordusu mensuplarının Guardian'ın internet sayfalarına girişleri filtreden geçiriliyor. Çalışanların özellikle gizli belgelere ulaşmasının engellendiği belirtildi.

CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden'ın ise hala Moskova'da olduğu tahmin ediliyor.